Czy kopanie Bitcoinów jest obecnie opłacalne ?

8 407

Nie tylko cena Bitcoina: Czynniki wpływające na rentowność kopaczy BTC

Wielu posiadaczy kryptowalut przygotowuje się do długiej bessy. Czynniki wpływające na działalność wydobywczą BTC to nie tylko cena.

Niedźwiedzi rynek kryptowalut spowodował ogromny spadek rentowności wydobycia Bitcoinów (BTC), ponieważ koszty wydobycia BTC przewyższają cenę Bitcoina.

Ściśle związana ze spadkiem ceny BTC, rentowność wydobycia Bitcoinów spada od końca 2021 r. i osiągnęła najniższy wielomiesięczny poziom na początku lipca 2022 r.

Według danych z witryny Bitinfocharts przeznaczonej do śledzenia kryptowalut, rentowność wydobycia BTC spadła do zaledwie 0,07 USD dziennie za 1 terahash na sekundę (THash / s) 1 lipca 2022 roku , osiągając najniższy poziom od października 2020 roku.

Spadek rentowności wydobycia BTC spowodował duże zmiany w branży wydobycia kryptowalut.

Niższe ceny Bitcoinów wywołały presję na sprzedaż, ponieważ górnicy zostali zmuszeni do sprzedaży swoich BTC, aby kontynuować wydobycie i płacić za energię elektryczną. Większość dużych firm zajmujących się wydobywaniem kryptowalut, takich jak Core Scientific, musiała sprzedać znaczną ilość Bitcoinów, aby przetrwać trudne warunki rynkowe.

Rosnąca nieopłacalność kopania BTC spowodowała również duży spadek popytu na urządzenia do kopania kryptowalut, powodując, że wielu górników sprzedaje swój sprzęt do kopania z rabatem.

Ponieważ niższe ceny koparek do specyficznych układów scalonych (ASIC) i procesorów graficznych (GPU) mogą zwiększyć zainteresowanie nowych górników, należy pamiętać, że cena sprzętu do kopania jest tylko jednym z wielu czynników wpływających na opłacalność kopania BTC.

Czym jest opłacalność wydobywania Bitcoinów i jak jest definiowana?

Wydobywanie Bitcoinów to działalność gospodarcza, która obejmuje produkcję cyfrowej waluty Bitcoin przy użyciu mocy obliczeniowej górników opartych na GPU lub specjalnie zaprojektowanych dla górników ASIC.

Rentowność kopania Bitcoinów to miara określająca stopień, w jakim koparka Bitcoinów przynosi zysk w oparciu o wiele czynników, w tym cenę Bitcoina, trudność wydobycia, koszt energii, rodzaj sprzętu do kopania i inne.

Czynnik 1: Cena Bitcoina i nagrody blokowe

Cena Bitcoina jest jednym z najbardziej widocznych czynników wpływających na opłacalność wydobycia BTC, ponieważ wartość BTC jest wprost proporcjonalna do zysków uzyskiwanych przez górników.

Rynki niedźwiedzia zwracają jeszcze większą uwagę na cenę BTC od górników, ponieważ ryzykują utratę pieniędzy, jeśli BTC spadnie poniżej określonego poziomu cenowego.

Górnicy powinni również wziąć pod uwagę kwotę nagrody za blok lub kwotę BTC przyznaną górnikom za wydobycie jednego bloku na blockchainie BTC. Pierwotna nagroda za blok Bitcoina wyniosła aż 50 BTC, zanim została zmniejszona do obecnych 6,5 BTC po trzech historycznych halvingach nagrody za blok.

Halvingy Bitcoinów są główną częścią protokołu BTC, mającą na celu zmniejszenie ilości nowych monet wprowadzanych do sieci poprzez zmniejszenie nagrody za blok o połowę co 210 000 bloków lub mniej więcej co cztery lata.

Czynnik 2: Charakterystyka sprzętu do wydobywania Bitcoinów

Rentowność kopania Bitcoinów w dużej mierze zależy od wyboru urządzenia do kopania BTC i powiązanych cech, takich jak szybkość haszowania, zużycie energii i cena.

Hash rate to moc obliczeniowa górnika, mierzona w hashach na sekundę (H/S). Wyższe współczynniki haszowania obejmują reprezentacje w kilohaszach na sekundę (KH/S), gigahaszach na sekundę (GH/S), terahaszy na sekundę (TH/S), eksahashach na sekundę (EH/S) i tak dalej.

Szybkość haszowania górnika to szybkość, z jaką może on rozwiązywać zagadki kopania kryptowalut w celu wydobycia Bitcoina. Im większa prędkość, tym więcej BTC jest wydobywanych w określonym przedziale czasowym. Ponieważ wskaźnik haszowania BTC stale osiąga nowe szczyty, producenci koparek Bitcoinów regularnie produkują nowe urządzenia górnicze obsługujące wyższe wskaźniki haszowania, podczas gdy starsi górnicy najwyraźniej z czasem mają przestarzały sprzęt.

Kolejną ważną cechą urządzenia wydobywczego BTC jest zużycie energii. Przy rosnących globalnych kosztach energii niezbędna jest zdolność górników do zużywania mniejszej ilości energii.

Cena rzeczywistych urządzeń wydobywczych to również istotny wydatek przy obliczaniu opłacalności wydobycia BTC. Zarówno górnicy GPU, jak i ASIC potanieli podczas bessy w tym roku, ale nowe flagowe koparki nadal kosztowały ponad 11 000 USD w momencie pisania tego tekstu.

Czynnik 3: Trudność wydobycia i szybkość mieszania

Trudność wydobywania Bitcoinów jest miarą tego, jak trudno jest wydobyć blok BTC, przy czym wyższa trudność wymaga dodatkowej mocy obliczeniowej do weryfikacji transakcji i kopania nowych monet.

Trudności z siecią rosły w 2022 r., nieustannie bijąc nowe rekordy wszech czasów. Dostosowanie trudności wydobywania Bitcoinów następuje co 2,016 bloka, czyli mniej więcej co dwa tygodnie, ponieważ Bitcoin jest zaprogramowany do samoregulacji w celu utrzymania docelowego czasu bloku wynoszącego 10 minut.

Współczynnik haszowania Bitcoina to kolejny podstawowy wskaźnik oceny siły sieci BTC, ponieważ wyższy hashrate oznacza, że ​​do weryfikacji i dodawania transakcji do łańcucha bloków potrzebna jest większa moc obliczeniowa. To również sprawia, że ​​BTC jest bezpieczniejsze, ponieważ wymagałoby więcej górników, a także więcej energii i czasu na przejęcie sieci.

Czynnik 4: Koszty energii elektrycznej

Kolejnym ważnym czynnikiem przy obliczaniu opłacalności wydobycia BTC jest cena energii elektrycznej.

Górnicy biorą pod uwagę ceny energii elektrycznej w różnych krajach zgodnie z lokalnymi przepisami dotyczącymi kopania kryptowalut. Ponieważ działalność wydobywcza obciąża sieć energetyczną, ważne jest, aby dokładnie sprawdzić lokalne wymagania i określone ceny energii do zasilania górników BTC w tym lub innym kraju lub regionie.

Wydobycie Bitcoinów może być zasilane z wielu źródeł energii, zarówno odnawialnych, takich jak wiatr i słońce, jak i nieodnawialnych, w tym paliw kopalnych, takich jak węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny. W obliczu gwałtownie rosnących cen energii spowodowanych ostatnimi problemami z dostawami, górnicy powinni zwracać szczególną uwagę na możliwe konsekwencje dla dochodów z wydobycia BTC podczas korzystania z energii nieodnawialnej.

Czynnik 5: Opłata za pulę, jeśli nie wydobywasz solo

Wielu górników Bitcoina woli dołączyć do grup wydobywczych zamiast pracować jako indywidualni górnicy. Jest to sposób na połączenie ich mocy obliczeniowej i zwiększenie szans na szybsze znalezienie bloku i wydobycie BTC.

Górnicy puli powinni zdawać sobie sprawę z innego niewielkiego kosztu, jaki ponoszą administratorzy puli, którzy konfigurują oprogramowanie do tego typu wydobycia. Opłata wynosi zazwyczaj 1-3% indywidualnej nagrody górnika, w zależności od puli.

Czynnik 6: Inne wydatki

Wydatki na wydobywanie Bitcoinów nie dotyczą wyłącznie układów ASIC i GPU oraz wskaźników sieciowych. Wydobycie BTC może również wymagać dodatkowych inwestycji związanych z fizyczną konfiguracją wydobycia, w tym obiektów i nieruchomości, które są dobrze dopasowane. Znaczące wydatki mogą obejmować sprzęt chłodzący lub tłumiący hałas, ponieważ niektóre maszyny górnicze są związane z ogromną ilością ciepła i zanieczyszczenia hałasem.

Kalkulatory kopania kryptowalut

Jednym z najłatwiejszych sposobów na obliczenie opłacalności kopania Bitcoinów w oparciu o wszystkie wymienione czynniki jest użycie internetowych kalkulatorów kopania BTC.

Zaprojektowany, aby uprościć proces obliczania opłacalności wydobycia Bitcoinów, kalkulator wydobycia BTC przewiduje przybliżony dochód z wydobycia na podstawie danych wejściowych, takich jak cena BTC, szybkość mieszania, cena energii elektrycznej i inne.

Weźmy przykład obliczania rentowności wydobywania Bitcoinów za pomocą zupełnie nowego Bitmain ASIC Antminer S19 Pro przy użyciu kalkulatora wydobywania BTC przez dostawcę danych rynku kryptograficznego CryptoCompare.

Antminer S19 Pro ma maksymalny hashrate 110TH/s i pobór mocy 3250W. Załóżmy, że opłata za pulę górników wynosi 2%, a górnik ma siedzibę w Północnej Dakocie, gdzie średnia stawka za energię elektryczną dla mieszkań w 2022 r. wynosi około 0,11 USD, podczas gdy średnia krajowa w Stanach Zjednoczonych wynosi około 0,14 USD.

Biorąc pod uwagę te zmienne, dzienny wskaźnik zysku wynosi 27%, a możliwe zyski z wydobycia BTC wynoszą 70 USD miesięcznie lub 840 USD rocznie, zgodnie z CryptoCompare. W przeciwieństwie do tego, biorąc pod uwagę średnią krajową cenę energii elektrycznej w USA wynoszącą 0,14 USD, dzienny wskaźnik zysku wynosi 0% lub nawet generuje stratę przy obecnej cenie BTC i innych wskaźnikach sieciowych.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze