Czy Do Kwon zdawał sobie sprawę z nadchodzącej katastrofy?

2 338

Sprawa spektakularnego upadku Terra (LUNA) i TerraUSD (UST) nie cichnie nawet na chwilę. Wręcz przeciwnie, z dnia na dzień dowiadujemy się o coraz to nowych smaczkach, a na jaw wychodzą zagadkowe i nieco wątpliwe posunięcia ojca obu projektów, Do Kwona.

Według oficjalnych danych opublikowanych przez Sąd Najwyższy Korei Południowej, Do Kwon zlikwidował Terraform Labs i dwa inne południowokoreańskie oddziały firmy kilka dni przed krachem Luny i UST. Informacje sądu wskazują, że Do Kwon zainicjował zamknięcie Terraform Labs na spotkaniu z akcjonariuszami firmy, które odbyło się 30 kwietnia.

Zastanawiający wydaje się fakt, że dnia 30 kwietnia kurs Luny oscylował w okolicach 82$, a UST wciąż było skorelowane z ceną dolara w stosunku 1:1. Decyzja o zamknięciu biur firmy i rozwiązania Terraform Labs wydaje się więc co najmniej podejrzana.

Los Terraform Labs został ostatecznie przypieczętowany 4 maja i według raportu Sądu Najwyższego Korei Południowej, osobą odpowiedzialną za zlikwidowanie firmy był nie kto inny, jak Do Kwon.

Wielu obserwatorów sprawy podejrzewa, że ruch Do Kwona miał na celu uniknięcie odpowiedzialności za nadchodzący upadek i dodaje, że w takim razie CEO Terraform Labs musiał doskonale zdawać sobie sprawę z tego, co czeka jego projekt.

Choć Do Kwon zaproponował już plan wskrzeszenia Luny poprzez hard fork (rozwidlenie łańcucha) Terry od UST i wykreowanie nowego tworu w postaci „Terra Classic”, pomysł ten nie został dobrze przyjęty przez społeczność zaangażowaną w projekt. Zdaniem większości, lepszym rozwiązaniem byłoby zaimplementowanie mechanizmu spalania tokenów, zamiast przeprowadzenia hard fork’a. CEO giełdy Binance, CZ, zgadza się ze zdaniem większości Lunatyków, czym podzielił się niedawno na swoim twitterze. Według niego rozwiązanie zaproponowane przez Do Kwona nie ma szans na powodzenie.

https://twitter.com/cz_binance/status/1525448766274289664

Telenowela Terry z Do Kwonem w roli głównej trwa w najlepsze. Choć w sytuacji, w której tysiące ludzi straciły oszczędności swojego życia nie wypada może sięgać po popcorn, na pewno warto śledzić całą sprawę i wyciągnąć z niej wartościową lekcję.

Być może za kilkadziesiąt lat tematem wykładów z ekonomii będzie „schemat/piramida Do Kwona”, służąca za przykład wyszukanego i zawoalowanego w kwieciste słowa i lukratywne obietnice oszustwa? Któż może to wiedzieć?

Może Cię zainteresować:

Komentarze