Czy Chiny powstrzymają upadek Evergrande?

Zadłużony deweloper Evergrande poinformował, że udało mu się ustalić nowe warunki spłaty z wierzycielami, co może uchronić firmę przed bankructwem.

Według niektórych źródeł firma wciąż nie podała dokładnych terminów, w których zamierza spłacić odsetki. Inne natomiast wskazują, że płatność zostanie zrealizowana zgodnie z harmonogramem, czyli jutro (23 września).

Chiński bank centralny reaguje na problemy Evergrande

Ku zaskoczeniu wielu obserwatorów, na sytuację zareagował również chiński bank centralny. Dzięki jego działaniom na rynek wpłynęło 120 miliardów juanów. Dodatkowo sprawą w końcu zainteresowały się chińskie media, które do tej pory (biorąc pod uwagę ogromną skalę problemu) raczej unikały publikowania artykułów na temat Evergrande.

Interwencja chińskiego banku centralnego powinna nieco poprawić negatywne nastroje panujące wśród inwestorów, które można obecnie zaobserwować na całym świecie. Oprócz nagłych spadków na rynku kryptowalut czerwień odnotowano również na tradycyjnych giełdach.

Wpływ Evergrande na stablecoiny

Dzisiejsze wiadomości o podjęciu działań, które mają na celu powstrzymać upadek chińskiego giganta to dobra wiadomość dla wszystkich miłośników kryptowalut. Zdaniem analityków upadek Evergrande mógłby wpłynąć nie tylko na kryptowaluty charakteryzujące się wysoką zmiennością kursów, ale również na stablecoiny. Jest to związane z tym, że niewypłacalność firmy wpłynęłaby na sytuację wielu instytucji finansowych i banków, co z kolei zagroziłoby rezerwom stablecoinów.

Czy stablecoin Tether (USDT) ma powiązania z Evergrande?

W krótkim czasie pojawiły się niepotwierdzone informacje, według których przez niespłacalne zadłużenie Evergrande mógłby ucierpieć Tether. Firma odpowiedzialna za najpopularniejszy stablecoin Tether (USDT) szybko jednak zaprzeczyła plotkom sugerującym, że posiada papiery wartościowe związane z Evergrande. Jednocześnie podkreślono, że ze względu na specyfikę biznesu emitent stablecoinów nie może sobie pozwolić na ujawnianie kontrahentów.

Wcześniejsze informacje na temat problemów chińskiego dewelopera znajdziesz w artykułach Coraz więcej obaw związanych z Evergrande oraz Evergrande | Nowe Lehman Brothers i prawdziwy powód wojny Chin z Bitcoinem?

Co sądzicie o obecnej sytuacji? Dokupujecie na spadkach, czy czekacie na to, jak rozwinie się sytuacja?

Komentarze