Czy Celsius ogłosi bankructwo? Co na to Goldman Sachs?

Dla przypomnienia, bądź ludzi, którzy dopiero dołaczyli do świata kryptowalut Celsius to platforma pożyczkowa, która dawała swoim klientom możliwość otrzymywanie odsetek od zdeponowanych środków. Podobnie jak bank, Celsius gromadził depozyty w formie kryptowalut od klientów detalicznych i inwestował je w zdecentralizowane finanse oraz protokoły DeFi, które oferują usługi od pożyczek po ubezpieczenia poza tradycyjnym sektorem finansowym. Celsius według danych z maja tego roku pożyczył klientom ponad 8 miliardów dolarów i zarządzał aktywami o wartości ok. 12 miliardów dolarów. Warto wspomieć że jeszcze w październiku ubiegłego roku suma aktywów Celsiusa wynosiła ok. 25 miliardów dolarów.

Po kaskadzie niekorzystnych zdarzeń dla Celsiusza, w szczególności depegu stETH do ETH (Lido Finance) oraz nagłych spadków notowań Bitcoina, który był używany przez Celsiusa jako zabezpieczenie pożyczek dla innych kryptowalut w tym stabecoinów oraz pożyczek fiat Celsius nagle ogłosił 13 czerwca, że ​​zaprzestaje wypłat ze swojej platformy, powołując się na „ekstremalne warunki rynkowe”. Na pewno był to ciężki dzień dla inwestorów korzystających z usług Celsiusza, których według szacunków było ok 1.7 mln a suma zdeponowanych środków przekraczała 8 miliardów dolarów.

Według Wall Street Journal wobec swoich kłopotów z wypłacalnością Celsius zatrudnił doradców ds. restrukturyzacji z Alvarez & Marsal, prawników zajmujących się restrukturyzacją z firmy prawniczej Akin Gump Strauss Hauer & Feld. oraz globalny bank inwestycyjny Citigroup. Zadaniem Citigroup było doradztwo w zakresie możliwych rozwiązań, w tym oceny oferty konkurencyjnego pożyczkodawcy kryptowalut Nexo, który chciał wykupić Celsiusa jak podał The Block.

Według osób zaznajomionych z tą sprawą, Citigroup i Akin Gump zarekomendowały Celsiusowi ogłoszenie upadłości. Citigroup odmówił komentarza a Akin Gump nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

W całym tym zamieszaniu pojawia się Goldma Sachs, który chce pozyskać od inwestorów 2 miliardy dolarów, aby wykupić aktywa od znajdującego się w trudnej sytuacji Celsiusa. Proponowana umowa pozwoliłaby inwestorom na zakup aktywów Celsjusza z potencjalnie dużymi rabatami w przypadku złożenia przez niego wniosku o ogłoszenie upadłości, według dwóch osób zaznajomionych z tą sprawą.

Może Cie zainteresuje:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx