Czy LUNA i UST padły ofiarą spisku LUNAtic?

2 591

Kto w maju uczestniczył w rynku kryptowalut na pewno musiał słyszeć o upadku LUNY i jego zdecentralizowanego stablecoina TerraUSD (UST). Na świat wychodzą kolejne fakty, które piszą scenariusz rodem z filmu. Otóż południowokoreańska firma zajmująca się analizą blockchain sugeruje, że spirala śmierci została wywołana transakcjami z portfela powiązanego z głównym deweloperem Terraform Labs.

Informacja ta ujrzała światło dzienne na łamach CoinDesk Korea na początku ubiegłego tygodnia a stoi za nią firma zajmująca się analizą blockchain – Uppsala Seciurity.

Uppsala w swoim raporcie nie podała żadnego możliwego motywu ani uzasadnienia transakcji, a urzędnicy z Terraform Labs nie odpowiedzieli na prośby o komentarz.

Odkrycia zostały udostępnione władzom w Korei Południowej, gdzie Terra cieszyła się ogromną popularnością, częściowo dzięki koreańskiemu założycielowi Do Kwon. Według CoinDesk Korea, Prokuratura Okręgu Południowego w Seulu „śledzi przepływ problematycznych portfeli i coinów” i jest świadoma portfeli oznaczonych w raporcie.

„Sporządziliśmy nasz raport w oparciu o publicznie dostępne dane z sieci i Internetu, mając na celu dostarczenie dowodów i wskazówek, aby zbliżyć się do prawdy” – powiedział Patric Kim, dyrektor generalny Uppsali we wiadomość WhatsApp.

Kto stoi za „Portfelem A”?

Uppsala Security przeprowadziła analizę portfeli Terra i oznaczyła portfel Ethereum '0x8d47f08ebc5554504742f547eb721a43d4947d0a’ (dalej jako „Portfel A”) jako jeden z głównych adresów, których działania pomogły zepchnąć cenę UST.

Dane Blockchain pokazują, że 7 maja Portfel A zamienił ponad 85 milionów UST na inny stablecoin, USDC, zaledwie kilka minut po tym, jak Terraform usunął ponad 150 milionów UST z puli płynności na platformie pożyczkowej Curve w planowanym ruchu.

Po tych transakcjach cena UST spadła poniżej 1 USD niemal natychmiast, co według Uppsali było wynikiem mniejszej płynności w puli Curve. Tymczasem nowo nabyty USDC Portfela A został wysłany na portfel Coinbase, jednej z największych giełd kryptowalut pod względem wolumenu obrotu.

„Nie wiadomo, co stało się z funduszami przeniesionymi na portfele Binance i Coinbase.” – napisał Uppsala w raporcie.

https://medium.com/sentinel-protocol/part-1-debunking-the-lunatic-conspiracy-what-you-didnt-know-about-the-activities-behind-the-57227b75d5a6

W wyniku dalszego dochodzenia przeprowadzonego przez Uppsala, historia transakcji Portfela A wykazała, że ​​otrzymał on 85 milionów UST od 'terra1yl8l5dzz4jhnzzh6jxq6pdezd2z4qgmgrdt82k’. Następnie UST z Blockchainu Terry zostały przekształcone na UST na Blockchainie Ethereum za pośrednictwem Wormhole Bridge.

Historia transakcji tego portfela pokazała, że ​​regularnie wysyłał on ogromne ilości UST na giełdę kryptowalut Binance. Uppsala pokazała, że ​​portfel zawierał transakcje z kilkoma innymi portfelami Terry, takimi jak 'terra1gr0xesnseevzt3h4nxr64sh5gk4dwrwgszx3nw’ (dalej jako „terra1gr”). Wzbudziło to podejrzenia u Uppsali – ponieważ terra1gr był jednym z oficjalnych portfeli Luna Foundation Guard (LFG), założonej przez DoKwona i innych urzędników Terraform Labs w celu stworzenia rezerwy dla protokołu „algorytmicznego” stojącego za UST.

Według Uppsali, oprócz terra1gr, inny portfel Terra „terra13s4gwzxxx6dyjcf5m7” (dalej jako „terra13s”) wymienił ostatnio fundusze z portfelami na giełdzie Binance, które można powiązać z Portfelem A. Portfel terra13s jest obecnie jednym z oficjalnych portfeli LUNC DAO.

Badanie wszystkich tych portfeli, ich powiązań i powtarzających się transakcji między sobą doprowadziło Uppsalę do wniosku, że portfele albo mają tego samego właściciela, albo są zarządzane przez jeden podmiot.

Uppsala twierdzi, że odkrycia oznaczają, że działania Terraform Labs mogły ostatecznie doprowadzić do implozji UST. „Oznacza to, że Terraform Labs lub LFG dokonały transakcji finansowej, która spowodowała, że ​​Terra sama się zawaliła” – powiedział zespół w swoim raporcie.

„Nie tylko portfel A, ale także portfel z nim połączony był zarządzany przez Terraform Labs i powiązane firmy” – powiedział Kim z Uppsali w wiadomości WhatsApp.

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć pod linkiem:

https://medium.com/sentinel-protocol/part-1-debunking-the-lunatic-conspiracy-what-you-didnt-know-about-the-activities-behind-the-57227b75d5a6

Komentarze