Czy Bitcoin zastąpi karty płatnicze?

Na stronie BitcoinMagazine pojawił się artykuł „Five Reasons Bitcoin Will Replace Credit Cards”. Opisano w nim pięć istotnych obszarów, w których Bitcoin ma przewagę nad tradycyjnymi płatnościami z wykorzystaniem kart.

Sprawdź, dlaczego zdaniem autora tekstu Emmanuela Awosika BTC może w przyszłości zastąpić karty płatnicze.

Czy płacenie Bitcoinem ma sens?

Od wielu lat zdania na temat tego, czy BTC nadaje się do płacenia, są podzielone (więcej informacji znajdziesz w artykule: Crypto Brawl: Bitcoin nie nadaje się do płatności).

Wprowadzenie Lightning Network rozwiązało problem wolnych transakcji blockchainowych (błyskawiczne transakcje LN są możliwe dzięki temu, że użytkownik nie musi czekać na potwierdzenie blokowe). Wciąż jednak nie brakuje osób, które uważają, że płacenie najważniejszą kryptowalutą za kawę lub ciastko jest bezsensowne.

Bitcoin jest lepszy niż karty płatnicze

Trudno jednak nie zauważyć, że pod wieloma względami Bitcoin jest o wiele lepszym wyborem niż karty płatnicze. Kluczową zaletę pokazały zakupy w Shopify za pomocą BTC, dzięki czemu sprzedawcy zyskali w końcu możliwość wyeliminowania przestarzałego pośrednika. Nie dość, że nie muszą czekać kilkunastu dni na rozliczenie transakcji, to dodatkowo są zwolnieni z prowizji sięgającej nawet 3%.

Oprócz wspomnianej dużej szybkości transakcji i niskich opłat, w artykule „Five Reasons Bitcoin Will Replace Credit Cards” zwrócono również uwagę na większe bezpieczeństwo, ograniczenie formalności (co widać przy porównaniu procesu zamawiania nowej karty płatniczej z tworzeniem dodatkowego adresu BTC) oraz większą prywatność. Do tego dochodzi brak ryzyka, że bank postanowi nagle zainterweniować i bez żadnego powodu zablokuje klientowi transakcję.

Płatności BTC korzystne dla każdej ze stron

Emmanuel Awosik zwraca również uwagę na to, że na płatnościach BTC zyskują zarówno sprzedający, jak i kupujący. Sprzedawca akceptujący Bitcoiny może wyeliminować próby oszustwa związane z wykorzystaniem chargeback i praktycznie od razu ma dostęp do pieniędzy. Ci ostatni mogą natomiast płacić w sposób bezpieczny i szybki, a dodatkowo zachować prywatność.

Co sądzisz o przewadze Bitcoina nad tradycyjnymi kartami płatniczymi? Czy zgadzasz się ze stwierdzeniem, że w przyszłości portfele kryptowalut mogą całkowicie zastąpić płacenie plastikiem?

Może Cię zainteresować:

Komentarze