Płacenie Bitcoinem w Arizonie

4 299

Jedna z senatorów Arizony (stan zamieszkuje obecnie ponad 7 000 000 osób), przedstawiła projekt uznania BTC za prawny środek płatniczy w całym stanie.

Chociaż jest to świetna wiadomość dla wszystkich zwolenników kryptowalut, to na razie jest jeszcze za wcześnie, aby można było mówić o kolejnym istotnym etapie w historii Bitcoina. Może się okazać, że ustawa oznaczona SB 1341 zostanie uznana za… niezgodną z amerykańską konstytucją.

Probitcoinowa senator Wendy Rogers

Za projekt ustawy odpowiada senator Wendy Rogers. Według niej ustawa SB 1341 ułatwiłaby obywatelom otrzymywanie wynagrodzenia w BTC, co cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Ustawa byłaby korzystna również dla firm, które dzięki niej mogłyby dowolnie korzystać z kryptowaluty.

Czy Arizona może wprowadzić Bitcoina?

Uznanie najstarszej kryptowaluty za oficjalny środek płatniczy przez jeden z największych stanów USA z pewnością ucieszyłoby wielu zwolenników krypto. Problem w tym, że w Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki znajduje się zapis, który zabrania wszystkim stanom między innymi bicia monet i zezwalania na spłatę długu za pomocą innych środków płatniczych niż złoto i srebro. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że konstytucja powstała w 1787 roku, a ostatnia poprawka weszła w życie 30 lat temu.

Nie brakuje więc głosów przemawiających za tym, że przy odpowiedniej interpretacji propozycja przedstawiona przez senator Wendy Rogers może okazać się zgodna z konstytucją USA. Adwokat Preston Byrne uważa jednak, że nawet jeżeli doszłoby do sytuacji, w której ustawa SB 1341 zostałaby podpisana przez gubernatora stanu, to nie przełoży się to w istotny sposób na wykorzystanie BTC w Arizonie.

Arizona czy Teksas?

Jeżeli jednak bitcoinowa ustawa przejdzie, to Arizona stanie się najbardziej probitcoinowym stanem. Dotychczas w tej kwestii króluje Teksas, który potwierdził, że banki państwowe mogą przechowywać kryptowaluty (szczegóły znajdziesz w artykule: Teksas rozszerza swoją pro-bitcoinową politykę).

Co sądzisz o pomyśle Wendy Rogers? Czy twoim zdaniem jest szansa na to, że Bitcoin zostanie uznany za prawny środek płatniczy w Arizonie?

Komentarze