Czy Bitcoin jest bardziej stabilny od tureckiej waluty narodowej?

źródło: pixabay.com
799

Kryzys walutowy w Turcji daje się we znaki, gdzie turecka lira (TYR) odnotowuje spadek o 20% w zaledwie ciągu jednego dnia. Waluta Turcji dalej osłabia się wobec dolara, dobijając momentami do kursu 7,0, a zaledwie 3 dni temu, jeden dolar kosztował nieco ponad 5 lir. Należy zauważyć, że łącznie lira od początku roku straciła na wartości ponad 40%. W Wenezueli, Bitcoin stał się bardzo popularny, głównie z powodu ogromnego osłabienia wenezuelskiego boliwara

Mówi się, że Bitcoin nigdy nie stanie się prawdziwą walutą świata, ponieważ jest zbyt niestabilny i używany jedynie do spekulacji na rynku. Jednak w przypadku tureckiej liry, która odnotowała spadek o 20% w ciągu jednego dnia, stawia Bitcoina w pozytywnym świetle – staje się bardziej stabilny od tureckiej waluty narodowej. Zmienność Bitcoina utrudnia jego przyjęcie jako źródła płatności, uniemożliwiając działania jako wiarygodnego zasobu wartości.

Bitcoin udowodnił swoją siłę wśród wysokiego poziomu inflacji. Właśnie dlatego Bitcoin i inne kryptowaluty są tak popularne w Wenezueli, gdzie kryptowaluta sprzedaje się z nadwyżką na rynku międzynarodowym.

Poniższy wykres przedstawia parę walutową TRY do USD.

Bitcoin
źródło: https://www.xe.com/currencycharts/?from=TRY&to=USD&view=1W

Lira turecka jest obecnie najgorszą walutą rynków wschodzących w 2018 roku. Jej wartość spadła o około 40% od początku 2018 roku. Sytuacja może przypominać wstępne fazy wenezuelskiego kryzysu walutowego. Poniższy wykres przedstawia wolumen obrotu Bitcoinem w Wenezueli. Od czasu, gdy inflacja w Wenezueli wrastała w zatrważającym tempie, wzrastał popyt na Bitcoina i inne kryptowaluty.

Bitcoin
źródło: https://coin.dance/volume/localbitcoins/VEF

Bitcoin w Wenezueli. Hiperinflacja a kryptowaluty

W wysoko rozwiniętych krajach aktywa kryptograficzne, takie jak Bitcoin, jak dotąd służyły głównie w celach zarobkowych i spekulacyjnych. W krajach, w których system monetarny i struktury finansowe kruszą się, Bitcoin może zapewnić alternatywny magazyn wartości, w stosunku do lokalnej waluty. Poniższy wykres przedstawia tygodniowy wolumen obrotu Bitcoinem w parze z boliwarem wenezuelskim (VEF). Jak widać, od czasu zapowiedzi denominacji boliwara, obrót Bitcoinem wzrósł diametralnie w górę. Należy również zaznaczyć, iż Bitcoin to ostatnia deska ratunku dla większości Wenezuelczyków, ponieważ ich waluta jest aktualnie bezwartościowa.

Bitcoin
źródło: https://www.theatlas.com/charts/BJhNSW_gm

Co sądzicie o sytuacji tureckiej liry? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze