Czy Bitcoin jest bardziej stabilny od tureckiej waluty narodowej?

źródło: pixabay.com
1 414

Kryzys walutowy w Turcji daje się we znaki, gdzie turecka lira (TYR) odnotowuje spadek o 20% w zaledwie ciągu jednego dnia. Waluta Turcji dalej osłabia się wobec dolara, dobijając momentami do kursu 7,0, a zaledwie 3 dni temu, jeden dolar kosztował nieco ponad 5 lir. Należy zauważyć, że łącznie lira od początku roku straciła na wartości ponad 40%. W Wenezueli, Bitcoin stał się bardzo popularny, głównie z powodu ogromnego osłabienia wenezuelskiego boliwara

Mówi się, że Bitcoin nigdy nie stanie się prawdziwą walutą świata, ponieważ jest zbyt niestabilny i używany jedynie do spekulacji na rynku. Jednak w przypadku tureckiej liry, która odnotowała spadek o 20% w ciągu jednego dnia, stawia Bitcoina w pozytywnym świetle – staje się bardziej stabilny od tureckiej waluty narodowej. Zmienność Bitcoina utrudnia jego przyjęcie jako źródła płatności, uniemożliwiając działania jako wiarygodnego zasobu wartości.

https://twitter.com/APompliano/status/1027917387964850176

Bitcoin udowodnił swoją siłę wśród wysokiego poziomu inflacji. Właśnie dlatego Bitcoin i inne kryptowaluty są tak popularne w Wenezueli, gdzie kryptowaluta sprzedaje się z nadwyżką na rynku międzynarodowym.

Poniższy wykres przedstawia parę walutową TRY do USD.

Bitcoin
źródło: https://www.xe.com/currencycharts/?from=TRY&to=USD&view=1W

Lira turecka jest obecnie najgorszą walutą rynków wschodzących w 2018 roku. Jej wartość spadła o około 40% od początku 2018 roku. Sytuacja może przypominać wstępne fazy wenezuelskiego kryzysu walutowego. Poniższy wykres przedstawia wolumen obrotu Bitcoinem w Wenezueli. Od czasu, gdy inflacja w Wenezueli wrastała w zatrważającym tempie, wzrastał popyt na Bitcoina i inne kryptowaluty.

Bitcoin
źródło: https://coin.dance/volume/localbitcoins/VEF

Bitcoin w Wenezueli. Hiperinflacja a kryptowaluty

W wysoko rozwiniętych krajach aktywa kryptograficzne, takie jak Bitcoin, jak dotąd służyły głównie w celach zarobkowych i spekulacyjnych. W krajach, w których system monetarny i struktury finansowe kruszą się, Bitcoin może zapewnić alternatywny magazyn wartości, w stosunku do lokalnej waluty. Poniższy wykres przedstawia tygodniowy wolumen obrotu Bitcoinem w parze z boliwarem wenezuelskim (VEF). Jak widać, od czasu zapowiedzi denominacji boliwara, obrót Bitcoinem wzrósł diametralnie w górę. Należy również zaznaczyć, iż Bitcoin to ostatnia deska ratunku dla większości Wenezuelczyków, ponieważ ich waluta jest aktualnie bezwartościowa.

Bitcoin
źródło: https://www.theatlas.com/charts/BJhNSW_gm

Co sądzicie o sytuacji tureckiej liry? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze