Cyfrowe euro będzie bardzo energooszczędne

Na razie nie ma oficjalnych planów wyemitowania cyfrowego euro, ale już teraz Europejski Bank Centralny zapowiedział, że chce zaprojektować je w taki sposób, aby było bardziej energooszczędne niż bitcoin.

Dodatkowo EBC ogłosił na Twitterze rozpoczęcie dwuletniej fazy badań nad cyfrową walutą Unii Europejskiej.

Przygotowanie do prac nad cyfrowym euro

Informacja o tym, że EBC zaczyna interesować się cyfrowym euro, pojawiła się na oficjalnym profilu (@ecb) na Twitterze:

„We have decided to launch a project to prepare for possibly issuing a digital euro.”

Niewielki ślad węglowy, do jakiego dąży Europejski Bank Centralny w pracach nad cyfrowym euro, jest zgodny z narracją, jaką kilka miesięcy temu zapoczątkował Elon Musk. Po opublikowanym na Twitterze ogłoszeniu Tesla wstrzymuje płatności w bitcoin | Cena BTC spada poniżej 50 000 USD, zaczęły się trwające do tej pory spadki, które dodatkowo wzmocniła decyzja Chin (Chiny wymagają od górników bitcoin zakończenia działalności jeszcze dzisiaj).

Energooszczędne kryptowaluty to przyszłość

Obawy Elona Muska związane z dużym zapotrzebowaniem na energię przez sieć BTC, skłoniły wiele osób do typowania, która „zielona” kryptowaluta może dzięki temu zyskać. Nasze propozycje znajdziesz w zestawieniu Top 10 „zielonych” kryptowalut | Którą z nich wybierze Tesla?

Nic więc dziwnego, że Europejski Bank Centralny jeszcze przed oficjalnym zapowiedzeniem cyfrowego euro informuje, że potrzeby energetyczne infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania cyfrowej waluty UE byłyby bardzo znikome, co generowałoby o wiele mniejszy ślad węglowy niż ma to miejsce w przypadku BTC:

„It has also shown that the energy needs of the infrastructure would be negligible compared with the energy consumption and environmental footprint of crypto-assets, such as bitcoin.”

Przypominamy jednak, że chociaż niskie zapotrzebowanie na energię będzie niewątpliwie dużą zaletą cyfrowego euro, to podobnie jak inne CBDC (oficjalne waluty banków centralnych) będzie on scentralizowany i regulowany przez władze monetarne (w tym przypadku przez Europejski Bank Centralny). Więcej o cyfrowych walutach znajdziesz tu: CBDC.

Komentarze