Core Scientific, jedna z największych firm górniczych na świecie ogłasza bankructwo w oparciu o Chapter 11

Core Scientific, czyli jedna z największych na świecie firm górniczych wydobywających Bitcoina (BTC) w Teksasie, zgłosiła dzisiaj (21.12) wniosek o upadłość na podstawie słynnego Chapter 11. O wielkości firmy Core Scientific niech świadczy fakt, że jest notowana na amerykańskim NASDAQ’u.

Włodarze firmy uznali, że w związku ze spadającymi cenami kryptowalut, rosnącymi cenami energii elektrycznej i brakiem nadziei na szybką poprawę, są zmuszeni zamknąć interes i ogłosić bankructwo. Nie pomogła nawet pomoc w postaci 72 mln dolarów w zeszłym tygodniu, udzielona przez pożyczkodawcę, firmę B. Riley Financial. Core Scientific planuje jednak kontynuować wydobycie, dopóki nie będzie w stanie zrestrukturyzować swojego bilansu i spłacić zobowiązań.

Kapitalizacja rynkowa Core Scientific wynosiła wczoraj (20.12) jedynie 78 mln dolarów, co jest niemal niczym przy wycenie z lipca 2021, oscylującej w okolicach 4,3 mld dolarów – w momencie wejścia firmy na giełdę. Cena akcji firmy zanotowała 98% spadek w ciągu roku.

Zobacz też: katastrofalna sytuacja na rynku kredytów samochodowych.

Według informacji opublikowanych przez portal coingape.com, pomimo nadchodzącego bankructwa i tragicznego kursu akcji, Core Scientific wciąż generuje dochód – niestety środki pieniężne są niewystarczające, by spłacić dług za dzierżawiony sprzęt górniczy. Firma ma teraz przeprowadzić likwidację w oparciu o Chapter 11 i nie będzie działać normalnie, dopóki nie osiągnie porozumienia z właścicielami „bonów uprzywilejowanych”, będącymi w posiadaniu większości zadłużenia firmy.

Według Dylana Leclair z BitcoinMagazine, firma Core Scientific odpowiada obecnie za 5% światowego hashrate’u.

https://twitter.com/DylanLeClair_/status/1605434377013547010

Bankructwo tak dużej firmy wywołuje obawy o resztę firm górniczych i każe zastanowić się nad przyszłą kondycją całego rynku kryptowalut. Przy obecnej sytuacji makroekonomicznej, inne duże firmy wydobywcze, takie jak Argo Blockchain i Iris Energy, także stoją na skraju bankructwa, a potencjalny, ostry spadek kursu Bitcoina (BTC) może sprawić, że wydobycie nie będzie się dłużej opłacało i pokrycie kosztów stanie się niemożliwe.

Zobacz też: Czy lokalne oddziały Binance to firmy-ściemy?

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx