Comparitech | Jak się mówi o kryptowalutach w Internecie?

1 213

Opinia publiczna chętniej wyraża z reguły opinie negatywne niż pozytywne. Istnieją badania, które pokazują, że w przypadku naszej branży sytuacja ma się zgoła odwrotnie. Wyniki analizy sentymentu odnośnie kryptowalut są arcyciekawe i mocno zaskakują nie tylko autorów badań.

Badanie Comparitech

Firma badawcza Comaparitech zbadała ponad 48000 postów związanych z kryptowalutami na Reddit. 85,5 procent postów miała dodatni sentyment w kontekście kryptowalut, a 14,5% było negatywnych. Dodatkowo przeanalizowano 7500 artykułów z krajowych i międzynarodowych serwisów informacyjnych. Badanie uwzględnia dane od lutego 2017 r. do lipca 2019 r. Oto, co Comparitech mówi o metodologii badania:

Korzystając z machine learning, przeanalizowaliśmy 48 469 postów na subredditach związanych z kryptowalutami i 7500 artykułów z 48 krajowych i międzynarodowych serwisów informacyjnych […]. Każdy artykuł otrzymał ocenę opartą na względnym pozytywnym i negatywnym nastroju w porównaniu z każdym innym artykułem uwzględnionym w badaniu. Na przykład, jeśli artykuł uzyskał więcej pozytywnych wyników niż 80% wszystkich artykułów, ten artykuł i opisane kryptowaluty uzyskały bardzo pozytywny wynik sentymentu. Chociaż istnieją oczywiste ograniczenia zdolności maszyny do rozumienia wielu niuansów ludzkiego języka, odkryto jasne i uzasadnione trendy.

źródło do pełnej metodologii badania: tutaj

W ramach badanego okresu wyodrębniono graf, który pokazuje zaangażowanie w treści związane z kryptowalutami:

Pierwszy zauważalny wzrost częstotliwości wzmianek w temacie kryptowalut wystąpił, gdy 2 marca 2017 roku wartość bitcoina po raz pierwszy przewyższyła wartość złota. Niektórzy eksperci uważają złoto za „zabezpieczenie inflacyjne”, ponieważ całkowita podaż produktu pozostaje dość stała, w przeciwieństwie do pieniądza papierowego, którego podaż wzrasta. Dlatego kiedy bitcoin przekroczył tę „namacalną wartość”, ludzie zaczęli więcej o nim mówić.

Pod koniec 2017 roku przekroczenie wartości złota stało się stosunkowo niewielkim osiągnięciem dla bitcoina, kiedy w grudniu nastąpił jego historyczny bull-run. Jednocześnie kryptowalutowe dyskusje na Redditcie osiągnęły również swój szczyt. Częstotliwość wzmianek o bitcoinie przewyższyła tę częstotliwość dopiero po listopadzie 2018 r., kiedy wszystkie kryptowaluty załamały się o 70% ich dotychczasowej świetności. Dyskusje gwałtownie ożywiły się latem 2019 roku, gdy Bitcoin wzniósł się na poziom 14,000 $, a Facebook ogłosił szczegóły dotyczące projektu Libra.

Sentyment w dyskusjach

Jak wspominałem na początku, ogólny sentyment dla Bitcoina w dyskusjach na Reddit jest zaskakująco pozytywny. Znane jest bowiem zjawisko, że ludzie w Internecie chętniej i częściej narzekają lub wytykają błędy, niż chwalą, czy podziwiają.

Podczas gdy tylko 14,5% subredditów dotyczących kryptowalut zostało ocenione jako posiadające sentyment negatywny, aż 85,5% uznano za pozytywny.

sentyment bitcoin

Zestawienie poszczególnych kryptowalut/ projektów o największym pozytywnym/ negatywnym sentymencie w dyskusjach na Reddit

Tu niespodzianka. Na pierwszej pozycji bryluje Libra, natomiast Bitcoin znalazł się w tym zestawieniu dopiero na 6 pozycji.

kryptowaluty reddit

Sentyment odnośnie kryptowalut w artykułach w serwisach informacyjnych

Po przeanalizowaniu 17.490 artykułów prasowych dotyczących kryptowaluty okazało się, że Forbes ma najbardziej pozytywne opinie na temat świata cyfrowej waluty. Prawie 80% artykułów Forbesa pozytywnie wypowiadało się na temat kryptowalut. BuzzFeed i Reuters były najbardziej równomiernie podzielone – 48,7% i 47,2% ich artykułów zawierały pozytywny wymiar sentymentu dla kryptowalut.

bitcoin sentyment artykuły

Zachęcam do lektury pełnego raportu Comparitech. Dajcie znać w komentarzach, co myślicie na temat wyników badania.

Komentarze