Kryptowaluty: Coinmarketcap nas oszukuje?

1 631

CoinMarketCap manipuluje danymi?

Ostatnio pisaliśmy o fałszywych obrotach giełd jak OKeX. Tym razem prześwietlamy bardziej znaczącą stronę w branży kryptowalut a mianowicie coinmarketcap.com.

 Źródło: http://www.coinmarketcap.com

Jako, że strona jest w dość sporym zainteresowaniu mediów i użytkowników twórcy wpisu na medium.com dosadnie piszą o fałszerstwach. Pierwszym objawem jest brak reakcji ze strony twórców strony na pojawiające się cały czas skargi na błędy w stronie przekazywane za pomocą takich stron jak Reddit.com czy bitcointalk.org. Autorzy oskarżają ponadto, że istnieje handel informacjami z pracownikami CMC. Takim przykładem mogą być sygnały do pojawiającej się pompy na danej kryptowalucie. Innym stwierdzeniem, jest brak aktualizacji o informacjach co do danych coinów. Jak można „zabić” projekt? Zespół wykonuje to poprzez prosty mechanizm zastąpienia liczb w cyrkulującej podaży do znaku „?” co powoduje negatywne emocje u inwestorów i w konsekwencji spadek popytu. CMC w zasadzie decyduje, która kryptowaluta jest żywa bądź martwa, robiąc to poprzez nieaktualizowanie informacji o niej lub ich manipulacją. Mając tak duży wpływ dobre projekty mogą nie przetrwać poprzez takie działania. Pompy i duże wzrosty są również aktywnie dozwolone i zarządzane przez zespół bez wiedzy twórców projektu lub społeczności. Można to zaobserwować poprzez bezpośrednią manipulację obiegową podażą niektórych monet. CMC w niektórych punktach podaje podaż będącej w cyrkulacji jako bardzo wysoką (zwiększając limit rynkowy), a następnie obniża ją do znacznie niższej wartości (obniżając limit rynkowy). Skutkiem jest zatem podwyżka miejsca na liście powodując masowe kupowanie i sprzedawanie pod wpływem działań zespołu Coinmarketcap. Na szczęście to oszustwo może się zdarzyć tylko raz lub dwa razy z każdą kryptowalutą, ponieważ publiczne oburzenie ze strony społeczności zwykle kończy się w taki sposób.

Kolejnym problemem jest brak aktualizacji podstawowych źródeł takich jak strona internetowa danego projektu.

W podsumowaniu całości autorzy nawołują do działań społeczności:

„Z tych powodów, wierzymy w najlepszym interesie całej społeczności, że należy nagłośnić sprawę do momentu gdy Coinmarketcap zaktualizuje ich strony do pokazywania poprawnych danych lub powstanie inne źródło o aktualnych informacjach. Nie jesteśmy po prostu zszokowani poziomem niekompetencji, zaniedbania, oszustwa i jawnego kłamstwa, które utrwala CMC, ale dlatego, że brakuje informacji na ten temat w tej branży”

Niektóre przyczyny jak niekompetencja pracowników lub ograniczone zasoby zostały przedstawione w sposób sarkastyczny. Autorzy także stwierdzają, że jest to jedna z najbardziej dochodowych firm w tej branży. Twórcy wpisu również nie zaprzestają swojego „śledztwa” i będą dalej pokazywać dowody na takie zachowania zespołu Coinmarketcap. O jego dalszym przebiegu będziemy informować w przyszłości.

Komentarze