Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #33

2 320

Co nowego? – jest cotygodniową serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Kryptowalutowy milioner stracił 5 500 BTC

22-letni milioner kryptowalutowy stracił ponad 5500 Bitcoinów w rzekomym oszustwie inwestycyjnym w Tajlandii – który zwrócił uwagę opinii publicznej z powodu zaangażowania lokalnych władz. Według doniesień z Bangkoku, grupa przedsiębiorców zwróciła się w czerwcu 2017 r. do fińskiego biznesmena Aarni Otavy Saarimaa i poprosiła o inwestycję w kilka akcji spółek tajlandzkich, kasyno w Makau i nową kryptowalutę Dragon Coin.

Przedsiębiorcy twierdzili, że po emisji Dragon Coin może zostać wykorzystany w kasynie. Dodatkowo, zaprosili oni także Saarimaa do kasyna w Makau, aby pokazać zasadność projektu. Saarimaa uwierzył w przedsięwzięcie i zainwestował w nie 5564 BTC. Po kilku miesiącach braku kontaktu ze strony grupy przedsiębiorców, Sarrima zgłosił się do lokalnego organu ścigania, który odkrył, że całe przedsięwzięcie było zwykłym oszustwem mającym na celu wyłudzenie kapitału.

Handel Bitcoinem jest nielegalny w Arabii Saudyjskiej

Rządowy komitet złożony z saudyjskich regulatorów wydał oświadczenie wyjaśniające, że handel kryptowalutami jest nielegalny w królestwie Saudów. Zgodnie z oświadczeniem wydanym w niedzielę, stały komitet ostrzegł przed handlem kryptowalutami ze względu na „negatywne konsekwencje i wysokie ryzyko dla handlowców, którzy są poza nadzorem rządu”. Z oświadczenia możemy również dowiedzieć się, że:

Komitet zapewnił, że waluta wirtualna, w tym na przykład, ale nie wyłącznie, Bitcoin jest nielegalna w królestwie i żadna firma ani osoba nie ma licencji na używanie go.

Bitcoin ustanawia swoje ATH względem tureckiej liry

Bitcoin podskoczył do siedmiomiesięcznych maksimów wyrażonych w walucie krajowej Turcji, liry (TRY), w poniedziałek. Wzrost ceny następuje po nałożeniu przez USA sankcji przeciwko Turcji w piątek za utrzymywanie amerykańskiego pastora w areszcie. Fala wstrząsów gospodarczych spowodowała, że lira spadła do nowego poziomu wynoszącego 7,20 TRY w porównaniu do dolara amerykańskiego. W zeszłym tygodniu mogliśmy obserwować jej spadek o 27 procent. Na przestrzeni ostatniego roku lira spadła o ponad 80 procent w stosunku do dolara.

Katastrofa na lirze zwiększyła popularność Bitcoina jako bezpiecznego raju w Turcji, a cena kryptowaluty wzrosła do 47 192 TRY – najwyższy poziom od 21 stycznia, według danych z Bitfinex.

Unia Europejska chce zawrzeć ICO w swoim prawie

Projekt wniosku Komisji Gospodarczej i Monetarnej Parlamentu Europejskiego sugeruje stworzenie nowych rozporządzeń dotyczących publicznych ofert monet na emisję monetarną (ICO), zgodnie z oświadczeniem opublikowanym w piątek. Ashley Fox, posłanka do Parlamentu Europejskiego reprezentująca Wielką Brytanię, napisała projekt raportu na temat proponowanych regulacji dla europejskich operatorów platform crowdfundingowych. Prace nad rozporządzeniami dotyczącymi finansowania trwają od zeszłego roku, a oficjalny wniosek Komisji Europejskiej (unijnego organu wykonawczego) nadszedł w marcu z mandatem opracowania ram dotyczących „finansowania grupowego i rówieśniczego”.

Zgodnie z notatką Fox dołączoną do języka legislacyjnego wniosku, ramy dają możliwość uregulowania sprzedaży tokenów w ICO.

Square oferuje Bitcoina we wszystkich stanach USA

Firma Square zajmująca się płatnościami mobilnymi pozwala klientom kupować i sprzedawać Bitcoina za pośrednictwem aplikacji Cash App we wszystkich 50 stanach USA. Firma, założona wspólnie przez prezesa Twittera, Jacka Dorseya, ogłosiła rozszerzenie usługi za pośrednictwem Tweetu w poniedziałek, kilka miesięcy po tym, jak początkowo wdrożyła usługę kupna Bitcoinów dla inwestorów w tym kraju. Square oficjalnie uruchomiła opcję zakupu Bitcoina w aplikacji Cash App w styczniu po fazie testów rozpoczętej w zeszłym roku. Jednak usługa nie była oferowana w stanach Nowy Jork, Georgia, Hawaje i Wyoming ze względu na bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące transakcji bitcoinowych.

Jamajska giełda wprowadzi notowania kryptowalut

Jamaica Stock Exchange (JSE) wkrótce zaoferuje kryptowaluty jako aktywa handlowe dla swoich klientów. Firma poinformowała we wtorek, że podpisała protokół ustaleń (MoU) z blockchain start-upem Blockstation dla stworzenia nowej cyfrowej platformy wymiany aktywów. Chociaż nie jest jasne, które kryptowaluty będą początkowo notowane, platforma zostanie uruchomiona do końca roku. W wywiadzie dyrektor zarządzająca JSE, Marlene Street Forrest, stwierdziła, że oferowanie kryptowalut jako produktów inwestycyjnych pasuje do akcji, obligacji i innych produktów inwestycyjnych, które giełda już oferuje:

Ostateczna gra na koniec dnia polega na wymianie tokenów, końcową grą są inteligentne kontrakty, końcową grą jest zapewnienie tego obszaru rynku, który chciałby tego produktu, aby zacząć robić to w bezpieczny sposób.

Kod dla anonimowej Lightning Network już gotowy

Dr Ayo Akinyele, informatyk, który skupił swoje wysiłki na budowie w Zcashu anonimowej architektury płatności o nazwie BOLT, twierdzi, że anonimowa wersja Lightning Network jest już gotowa i została opublikowana na Github. Po raz pierwszy opracowany przez założycieli firmy Zcash, Matthew Greena i Iana Miersa w 2016 r., kod został zainspirowany rozwiązaniem skalowania Bitcoina, Lightning network i ma na celu odblokowanie wysokich poziomów transakcji, a jednocześnie zapewnia poufność płatności. Akinyele powiedział:

Lightning Network rozwiązała początkowy problem związany ze skalowalnością, a teraz daje nam możliwość poradzenia sobie z problemem prywatności – taka jest siła projektu BOLT.

Petro oficjalną kryptowalutą Wenezueli

Prezydent Wenezueli Nicolás Maduro, ogłosił, że państwowa firma naftowa PDVSA będzie korzystać z rządowej kryptowaluty „Petro” jako nowej jednostki rozliczeniowej i waluty kraju. Maduro potwierdził, że wyceny waluty będą pochodzić z banku centralnego Wenezueli (BCV). Maduro chce również urzeczywistnić nowy system wynagrodzeń do płacenia pensji w Petro oraz nowych wytycznych cenowych dotyczących towarów i usług, ale nie podano żadnych dokładnych szczegółów.

Prezydent wyjaśnił, że Wenezuela będzie używać Petro i „suwerennego boliwara” jako jednostki księgowej od 20 sierpnia, kiedy dojdzie do konwersji monetarnej, która zdejmie pięć zer od narodowej waluty, boliwara. Znak monetarny użyje wtedy nazwy „suwerenny boliwar”. Waluta zostanie wydrukowana na nowych banknotach, które zaczną krążyć w ciągu najbliższych dni, a nominały będą bardziej dostosowane do krajowej hiperinflacji.

30% brytyjskich firm dotknięte wirusem kopiącym kryptowaluty

Prawie jedna trzecia firm z Wielkiej Brytanii twierdzi, że w ubiegłym miesiącu trafiły do nich złośliwe oprogramowanie kopiące kryptowaluty. W ankiecie opublikowanej przez Citrix, prawie 60 procent odpowiadających firm wskazało, że w przeszłości wykryły złośliwe oprogramowanie górnicze w swoich systemach, przy czym zdecydowana większość tych przypadków (około 80 procent) była w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Jak donosi ZDNet, badania wykazały również, że 60 procent dotkniętych firm stwierdziło, że mniej niż 50 komputerów zostało zainfekowanych, a jedna dziesiąta stwierdziła, że ponad 100 maszyn miało prawdopodobnie nielegalny kod górniczy.

Pantera Capital zebrało 71 milionów dolarów na swój trzeci fundusz kryptowalutowy

Firma inwestycyjna w technologię blockchain, Pantera Capital, uruchomiła trzeci fundusz kryptograficzny z ponad 71 milionami dolarów, które już zostały zaangażowane, zgodnie z dokumentami publicznymi. Zgłoszenie złożone przez spółkę do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wskazuje, że nowy system inwestycyjny, o nazwie Venture Fund III, rozpoczął swoją pierwszą ofertę 31 lipca i zgromadził 71,44 mln USD od 90 inwestorów.

Na tym etapie wciąż nie jest jasne, o ile więcej, jeśli w ogóle, Pantera stara się pozyskać dla funduszu, chociaż raport TechCruncha powiedział w czwartek, że firma celuje w sumę 175 milionów dolarów.

 

 Maciej Kmita

Komentarze