Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #21

1 983

Co nowego? – jest to cotygodniowa serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Politycy w Kolorado mogą zacząć przyjmować dotacje w kryptowalutach

Stan Kolorado może wkrótce zezwolić komitetom politycznym na przyjmowanie dotacji w kryptowalutach. Sekretarz Stanu Kolorado opublikował w środę nowy projekt swoich „Zasad dotyczących kampanii i finansów politycznych”, który zawiera w szczególności nową sekcję dotyczaca kryptowalut. Dokument, który aktualizuje przepisy Code of Colorado, nie określa żadnych szczególnych kryptowalut w nowej regule, ale dopuszcza zmienność rynku i zawiera pewne ograniczenia. Proponowane wytyczne stanowią:

Komitet może przyjmować wpłaty w kryptowalutach, aż do akceptowalnego limitu wkładu pieniężnego. Kwota wkładu jest wartością kryptowaluty w momencie wpłaty. Komisja musi zgłaszać wszelkie zyski lub straty po wniesieniu wkładu jako inne dochody.

Argentyński bank używa Bitcoina do transakcji miedzynarodowych

Argentyński Banco Masventas ujawnił, że od poniedziałku umożliwił klientom wysyłanie płatności transgranicznych za pomocą Bitcoina. Partnerstwo z założonym w 2014 r. startupem giełdowym Bitex z siedzibą w Ameryce Łacińskiej, pozwoliło na to, aby bank regionalny używał Bitcoina jako metody płatności w transakcjach międzynarodowych jako alternatywy dla systemu Swift. CMO Bitex, Manuel Beaudroit skomentował te sprawę:

Jednym z działań było zawarcie umowy przez bank z Bitex jako strategicznym partnerem w implementacji platformy Bitex dla operacji płatności i windykacji dla naszych klientów za granicą. Klienci będą prosili bank o dokonanie międzynarodowej płatności, a bank używa Bitex jako dostawcy i wykonwawcy uslugi. Dla klienta ten system jest przejrzysty. Nie musi sie o nic martwic. Wszystko zalatwia Bitex.

Bank of America patentuje narzędzia bezpieczeństwa stworzone na blockchainie

Bank of America uzyskał patent na sposób kontrolowania dostępu do pewnych aspektów sieci blockchain z uprawnieniami. Patent na nieco niewinnie nazwany „system zarządzania bezpieczeństwem i dostępem do podkomponentów zasobów” wyjaśnia, w jaki sposób tokeny zabezpieczające (zasadniczo elektroniczne klucze, inne niż aktywa oparte na blockchainie, które naśladują fizyczne papiery wartościowe) byłyby wykorzystywane do przyznawania dostępu określonym użytkownikom do informacji zawartych w konkretnym bloku. System byłby zautomatyzowany, co skutecznie oznaczałoby, że sama sieć zapewnia i śledzi dostęp:

Istnieje potrzeba zapewnienia wyznaczonym podmiotom / użytkownikom możliwości łatwego identyfikowania bloków istotnych z punktu widzenia wyznaczonego użytkownika oraz, po zidentyfikowaniu bloków, cech bezpieczeństwa, które zapewniają, że wyznaczone podmioty / użytkownicy, którzy uzyskują dostęp do bloków, są: w rzeczywistości autoryzowanymi użytkownikami.

Chiny rozbijają 2 miliardową piramidę finansową OneCoin

Prokuratorzy w Chinach oskarżyli czterech podejrzanych o udział w zarządzaniu rzekoma piramidą finansowa o wartości 2 miliardów dolarów. Według informacji prasowej wydanej przez Najwyższą Prokuraturę Ludową w środę, lokalna prokuratura w prowincji Hunan oskarżyła cztery osoby w ramach szerszego sledztwa „Weika Coin” – chińskiej nazwy OneCoin, rzekomego programu inwestycjnego w kryptowaluty. Raport wskazuje, że proces prawny rozpoczął się we wrześniu 2017 r. i został przeprowadzony w trzech fazach, w których 98 osób zostało oskarżonych o rzekome oszukiwanie inwestorów w ponad 20 prowincjach w Chinach. Wielu z nich zostało już skazanych na cztery lata więzienia lub grzywny w wysokości od 10 000 do 5 milionów juanów (1 565 – 783 000 USD).

Prokurator powiedział, że piramida dotknęła 2 miliony ofiar, podczas gdy kwota kapitału otrzymanego od inwestorów wynosi aż 15 miliardów juanów (około 2 miliardy dolarów). Prawie 1,7 miliarda juanów (266 milionów USD).

Indie rozważają wprowadzenie nowych podatków na obrót kryptowalutami

Indie rozważają nowy podatek od towarów i usług (GST) na transakcje kryptowalutowe. Według Bloomberga ludzie bliscy tej sprawie powiedzieli, że rząd może pobrać GST w wysokości 18 procent od handlu walutami cyfrowymi, pomimo niedawnego zakazu wydanego przez Bank Rezerwy Indii dla bankow a propos zajmowania się kryptowalutami lub platformami transakcyjnymi. Anonimowe źródła podały, że Centralna Rada Podatków i Ceł rozważa obecnie propozycję, która zostanie również przedstawiona Radzie ds. Podatków i Towarów po jej sfinalizowaniu.

We wniosku podkreślono, że zakupy i sprzedaż kryptowalut podlegają opodatkowaniu, ponieważ sugerują, że są one finalizowane w postaci dostawy towarów (kryptowalut).

Bank Centralny Norwegii rozważa emisję własnej kryptowaluty

Norweski bank centralny przygotowuje się na przyszłość, w której może wyemitować cyfrową walutę w obliczu gwałtownego spadku wykorzystania gotówki w tym kraju. Grupa robocza w Norges Bank opublikowała raport zatytułowany „Cyfrowe waluty banku centralnego”, który wyjaśnia, że ​​obywatele odwracają się od fizycznych form pieniędzy, dlatego bank musi wziąć pod uwagę „kilka nowych atrybutów, które są ważne dla zapewnienia wydajnego i niezawodnego systemu płatności. „

Już teraz krajowy bank DNB przestał obsługiwać gotówkę, a Trond Bentestuen, wiceprezes zarządu ds. Zarządzania majątkiem i ubezpieczeń w banku, mówił lokalnym mediom już w 2016 roku, że tylko 6 procent Norwegów codziennie korzysta z gotówki. Ponadto Jon Nicolaisen, zastępca gubernatora Norges Bank, oświadczył w przemówieniu wygłoszonym w kwietniu ubiegłego roku, że rola gotówki „nadal maleje”, gdy konsumenci preferuja płatności elektroniczne, dodając, że „dla wielu konsumentów elektroniczne pieniądze z banku centralnego mogą stanowić alternatywę dla deponowania pieniądzy w banku”.

GDAX przechodzi rebranding

Coinbase ogłosił w środę, że wprowadza na rynek nową wersję swojej platformy GDAX o nazwie Coinbase Pro i nabywa platformę wymiany kryptowalut Paradex. Nowa platforma stara się „sprawić, by doświadczenie handlowe było łatwiejsze i bardziej intuicyjne”. Inne funkcje obejmują nowy system wykresów, który zapewnia usprawniony dostęp do danych historycznych i skonsolidowany widok portfela. Poza oferowaniem uzytkownikom mozliwosci kupna i sprzedazy roznych kryptowalut, Coinbase Pro ma na celu zapewnienie wielu nowych funkcji dla inwestorów:

Naszą wizją jest umożliwienie klientom uczestniczenia w usługach takich jak stakowanie i głosowanie protokolarne, które różnią się od kryptowalut. Ponieważ zdecentralizowany ekosystem rozwija się, oczekujemy, że klienci będą mieli więcej możliwości interakcji z zasobami cyfrowymi w nowy i unikalny sposób.

Bank Centralny Rosji wprowadza testową platformę regulacyjną dla ICO

Dwie rosyjskie instytucje finansowe mają przetestować platformę regulacyjną, której celem jest uczynienie krajowych ICO bardziej przejrzystymi i bezpiecznymi dla tradycyjnych inwestorów. Rosyjski Krajowy Depozyt Rozliczeniowy (NSD) ogłosił w czwartek, że współpracuje z Sberbank i jego departamentami ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej banku, aby przetestować platformę do emisji ICO uruchomioną przez Bank Centralny Rosji. Igor Bulantsev, starszy wiceprezes Sberbank powiedział:

Sberbank uważa, że ​​rosyjski rynek ICO jest bardzo obiecujący: wielu klientów Sberbanku jest zainteresowanych tym rodzajem inwestycji, a my planujemy aktywnie promować tę usługę po wejściu w życie odpowiednich ram prawnych, będziemy jednym z czynników napędzających instytucjonalizację i popularyzacje tego rodzaju transakcji.

Niemiecka giełda chce wprowadzić notowania kryptowalut

Deutsche Boerse, właściciel giełdy we Frankfurcie, rozważa oferowanie produktów kryptowalutowych. Przemawiając na środowym wydarzeniu branżowym w Londynie, Jeffrey Tessler, szef firmy powiedział, ze jego organizacja jest mocno zaangazowana w w proces wprowadzenia kryptowalut na gielde. Jednak wejście do strefy kryptograficznej z tradycyjnego rynku finansow może nie być natychmiastowe. Udzielajac wywiadu dla Bloomberga Tesslera skomentował:

Zanim zaoferujemy tak produkt jak Bitcoin, chcemy mieć pewność, że rozumiemy cala technologie skryta za nim. A to nie jest najłatwiejsza rzecz do zrobienia.

Wiecej o tym przeczytacie tutaj.

Mærsk używa blockchain do ubezpieczeń przesyłek morskich

Duńska firma transportowo-logistyczna AP Moller-Mærsk (a.k.a. Mærsk) rozpoczęła korzystanie z platformy blockchain Insurwave do ubezpieczeń morskich. Opracowany przez EY i Guardtime, Insurwave wykorzystuje technologię rozproszonej księgi z platformy chmurowej Microsoft Azure i przestrzega globalnych standardów ubezpieczeniowych. Na początku maja Microsoft Azure ogłosił wydanie swojej usługi tworzenia aplikacji blockchain – Azure Blockchain Workbench. W pierwszym roku Mærsk użyje Insurwave do zarządzania 1 000 łodzi i obsługi ponad 500 000 transakcji w formie cyfrowej księgi. Lars Henneberg, szef ds. Ryzyka i ubezpieczeń w Mærsk, powiedział:

Ubezpieczenia morskie pochłaniają nam znaczne zasoby. Przeniesienie ich do Microsoft Azure pomaga nam zautomatyzować ręczne procesy i zmniejszyć zakres nieefektywności i oraz kosztów, które występowały w tradycyjnym procesie ubezpieczeń morskich.

Maciej Kmita

Komentarze