Co nowego? – Podsumowanie tygodnia #13

1 038

Co nowego? – jest to cotygodniowa serią najciekawszych newsów z poprzedniego tygodnia.

Krajowa Administracja Skarbowa naciska na giełdy kryptowalut

kryptowaluty

Jeden z głównym organów podatkowych w Polsce, wystosował oficjalne pisma do giełd i kantorów w celu udostępnienia danych osobowych użytkowników i ich operacji. Pismo trafiło do BTCDuke, Bitbay, Bitmarket24, Coinroom, DGTMarket, 4Coins oraz InPay. Krajowa Administracja Skarbowa wymaga, aby wspomniane wyżej firmy udostępniły dane na temat:

  • Oznaczenia użytkowników giełdy/kantoru wymiany kryptowalut oraz podanie posiadanych danych osoby odpowiadającej danemu użytkownikowi
  • Dane e-mail, numery rachunków bankowych, dane osobowe użytkowników niezweryfikowany.
  • Wskazanie historii wymiany kryptowalut, zasilania rachunków i wypłat z serwisu z uwzględnieniem nazw użytkowników, terminu dokonania transakcji oraz adresu kryptowalutowego użytkownika
  • Wskazanie użytkowników, którzy skorzystali z wypłaty walut wirtualnych za pomocą bankomatów bez użycia karty, wraz z podaniem dat transakcji;
  • Adres kryptowalutowy giełdy
  • Zestawienie adresów kryptowalutowych użykowników z odniesieniem do oznaczeń użytkowników;
  • Zestawienie dokonanych na giełdzie transakcji z uwzględnieniem adresów kryptowalutowych użytkowników biorących udział w poszczególnych transakcjach z podziałem na adresy, z których dokonano i na które dokonano transakcji.

Działania KAS są zgodne z prawem na podstawie art. 45 ust. 1 i 3 ustawy z 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (dalej ustawa o K.A.S.). Kara za nieudostępnienie danych to 10 000 zł. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

Chiński instytut używa blockchain do autentykacji

chiny

Chiński rządowy organ badawczy wprowadził platformę typu blockchain-as-a-service (BaaS) do śledzenia tożsamości i łańcucha dostaw. Nazywany Open Block Registry Open Platform (BROP), system, opracowany przez China Banknote Blockchain Technology Research Institute, został oficjalnie uruchomiony na szczycie technologii finansowej w Hangzhou.

Podczas gdy chińscy internetowi giganci Tencent, Baidu i JD.com uruchomili już własne platformy BaaS, projekt wyróżnia się oficjalnymi powiązaniami. Zgodnie ze swoją stroną internetową instytut badawczy działa jako w pełni zależna od państwa chińska korporacja zajmująca się drukiem i banknotów pod nadzorem Chińskiego Banku Ludowego (PBoC), centralnego organu bankowego tego kraju. Na podstawowym poziomie nowa platforma BaaS ma najwyraźniej służyć dwóm głównym celom: przechowywaniu statycznych danych i rejestrowaniu zmian w tych danych.

CBOE proponuje, aby SEC zatwierdził ETF dla Bitcoina

Dyrektor wykonawczy CBOE Global Markets uważa, że ​​rynek mógłby wesprzeć wprowadzenie produktu giełdowego dla Bitcoina (ETP), zgodnie z nowym listem przesłanym do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Chris Concannon, prezes CBOE, nie namawiał bezpośrednio agencji do zatwierdzenia takiego produktu. Zamiast tego przytoczył dane zebrane przez spółkę poprzez wprowadzenie kontraktów futures na Bitcoinie pod koniec ubiegłego roku, aby wysunąć argument, że rynek zmierza w kierunku możliwości wsparcia ETF:

Patrząc konkretnie na Bitcoina, rodzące się rynki kontraktów futures rozwijają się szybko i podczas gdy obecny wolumen na kontraktach terminowych na Bitcoinie na CBOE Futures Exchange i CME mogą nie być obecnie wystarczające do wspierania ETP poszukujących 100% długiej lub krótkiej ekspozycji na Bitcoinie, CBOE oczekuje, że wolumen będzie nadal rosnąć i osiągać w niedalekiej przyszłości poziomy porównywalne do produktów innych kontraktów terminowych na towary.

Koniec z reklamami ICO na Twitterze

Twitter ogłosił w poniedziałek, że reklamy kryptowalutowe zostaną zablokowane na stronie internetowej od wtorku. Wszystkie treści związane z ICO, sprzedażą tokenów, giełdami i portfelami – z wyłączeniem publicznych spółek notowanych na głównych giełdach – zostaną usunięte z witryny, zgodnie z postanowieniem. Rzecznik powiedział, że ruch ma na celu „zapewnienie bezpieczeństwa społeczności Twittera”. Gigant mediów społecznościowych wyjaśnił:

Dodaliśmy nowe zasady dotyczące ogłoszeń na Twitterze związanych z kryptowalutami. Zgodnie z tą nową zasadą, reklamy ICO i sprzedaż tokenów będą zakazane na całej platformie.

Rosja: Wenezuela nie spłaci swoich zobowiązań w petro

Wenezuela jest winna Rosji około 3.15 miliarda dolarów w ciągu następnych 10 lat, ale naród południowoamerykański nie spłaci długu za pomocą kryptowaluty petro. Reuters podał we wtorek, że Konstantin Wyszkowski, kierujący rosyjskim departamentem zadłużenia Ministerstwa Finansów, powiedział dziennikarzom, że Wenezuela nie zaproponowała zapłaty części kwoty, którą musi oddać za pomocą petro. Zastępca dyrektora Departamentu Informacji i Prasy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Artom Kozhin odsunął się od twierdzeń, że rosyjscy urzędnicy państwowi pomagali Wenezueli w rozwijaniu petro. Kozhin powiedział, że rosyjskie władze finansowe nigdy „nie uczestniczyły w tym projekcie”, dodając, że spotkanie ministra finansów Antoniego Siluanova z wenezuelskim ministrem gospodarki i finansów Simonem Zerpą było w dużej mierze niezwiązane z kryptowalutami.

W trakcie spotkania, które odbyło się 21 lutego 2018 r. w Moskwie, Minister Gospodarki i Finansów Wenezueli, Pan [Simon] Zerpa rzeczywiście przekazał rosyjskiemu Ministrowi Finansów książeczkę o kryptowalutach wyłącznie w celu poinformowania rosyjskich partnerów o tym projekcie.

Reddit już nie akceptuje Bitcoina

Serwis społecznościowy Reddit nie akceptuje już Bitcoina jako płatności za program członkowski Reddit Gold. W piątek użytkownicy zaczęli komentować, że jedynymi dostępnymi metodami płatności za tę usługę są karty kredytowe i PayPal, podczas gdy wcześniej ludzie byli w stanie płacić za Gold za pomocą Bitcoina. Sobotni wpis na tym samym forum, który został przypisany administratorowi Reddit „emoney04” wyjaśnił, że zmiana była częściowo spowodowana decyzją Coinbase o zaprzestaniu sprzedaży ich produktu Merchant Tool na rzecz Coinbase Commerce, co umożliwi firmom akceptowanie wielu kryptowalut bezpośrednio na kontrolowany przez nich portfel:

Zbliżająca się zmiana Coinbase w połączeniu z kilkoma błędami związanymi z opcją płatności Bitcoinem, które miały wpływ na zakupy dla niektórych użytkowników, skłoniła nas do usunięcia Bitcoina jako opcji płatności.

Luksusowe samochody za Bitcoiny

Lamborghiini samochód

„Operaio, japoński dealer samochodowy, który importuje i sprzedaje wysokiej klasy pojazdy, dodaje Bitcoina jako opcję płatności dzięki wsparciu technologicznemu z największej w kraju giełdy, bitFlyer. Warto zauważyć, że chociaż większość istniejących partnerstw handlowych w handlu detalicznym ma ograniczony pułap dla każdego zakupu, od 900 do 2 760 USD, firma BitFlyer twierdzi, że nowe partnerstwo umożliwi klientom dokonywanie zakupów sięgających nawet 100 milionów jenów (1 milion USD) w Bitcoinie za pośrednictwem jego cyfrowego portfela.

Ogłoszona we wtorek przez BitFlyer, początkowa faza partnerstwa będzie polegać na tym, że płatności Bitcoinem będą dostępne w sklepach dealerskich w Nerima, Setagaya i Aoyama w Tokio. W planie jest również rozszerzenie opcji płatności na wszystkie sklepy w przyszłości.

Intel chce opatentować sprzęt do kopania Bitcoina

Technologiczny gigant Intel stara się opatentować urządzenie o nazwie „Accelerator”, które zawiera chipy do kopania Bitcoina. Aplikacja „Bitcoin Mining Hardware Accelerator With Optimized Message Digest and Message Scheduler Datapath” została opublikowana w czwartek, chociaż pierwotnie została przekazana do Urzędu Patentowego USA (USPTO) we wrześniu 2016 r. W raporcie firma Intel przedstawia metodę dzięki, której jej urządzenie zużywa dużo mniej prądu niż aktualne koparki do Bitcoinów. Pomogłoby to zaoszczędzić sporo środków wydawanych na rachunki za energię elektryczną. Jak pisze Intel w zgłoszeniu:

Ponieważ oprogramowanie i sprzęt wykorzystywany w górnictwie Bitcoina wykorzystuje brutalną siłę do wielokrotnego i niekończącego się wykonywania funkcji SHA-256, proces wydobywania Bitcoina może być bardzo energochłonny i wykorzystywać duże ilości przestrzeni sprzętowej. Przedstawione tu przykłady wykonania optymalizują operacje wydobywania Bitcoina zmniejszając wykorzystanie przestrzeni i energię zużywaną przez sprzęt górniczy.

AirAsia z własną kryptowalutą

Malezyjskie tanie linie lotnicze AirAsia uruchamiają program nagród oparty na kryptowalutach. Tony Fernandes, dyrektor naczelny AirAsia, powiedział Nikkei Asian Review, że program nagradzający za częste loty jest przekształcany w platformę kryptowalutową o nazwie BigCoin. Transformacja platformy jest częścią szerszych wysiłków zmierzających do poprawy usług cyfrowych linii lotniczych i przeniesienia firmy w kierunku systemu bezgotówkowego.

W opublikowanym w czwartek artykule, Fernandes opisał system, w którym klienci mogli kupować miejsca, posiłki podczas lotu, ulepszenia siedzeń i inne usługi wykorzystując kryptowalutę BigCoin. Powiedział, że AirAsia sonduje również możliwość przeprowadzenia ICO. Chociaż Fernandes nie przedstawił dokładnej daty, artykuł mówi, że token może być oferowany w ciągu najbliższych trzech do sześciu miesięcy.

Kazachstan chce zdelegalizować kryptowaluty

Narodowy Bank Kazachstanu chce zakazać handlu kryptowalutami i ich wydobycia. Komentując dla Sputnik News, Daniyar Akishev powiedział, że bank centralny „podejmuje [bardzo] konserwatywne podejście” do kryptowalut, szukając „niezwykle trudnych ograniczeń”. W tym celu powiedział stronie internetowej rosyjskiego rządu, że chce zakazać wymiany kryptowalut i uniemożliwić mieszkańcom przekształcenie waluty krajowej w jakąkolwiek formę kryptowaluty. Ponadto powiedział, że chce zakazać wydobywania kryptowalut w granicach Kazachstanu, mówiąc Sputnikowi:

Minimalizujemy ryzyko związane z rynkiem krajowym, jednak żaden bank centralny nie posiada wszystkich instrumentów kontrolujących ten rynek na rynku transgranicznym, dlatego przynajmniej musimy zapobiec temu ryzyku za pośrednictwem waluty krajowej.

 

W imieniu swoim i całej redakcji chciałbym złożyć naszym czytelnikom życzenia radosnych świąt Wielkiej Nocy.

Maciej Kmita

Komentarze