Chiny | Sąd potwierdza wartość bitcoina jako własności wirtualnej

Społeczność Bitcoina otrzymała bardzo ważną wiadomość z Chin. Bitcoin został prawnie uznany przez Hangzhou Internet Court w Chinach za „wirtualną własność o wartości pieniężnej”.

Pierwsze wzmianki na ten temat znaleźliśmy na Twitterze:

https://twitter.com/DoveyWan/status/1151944343999008768?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1151944343999008768&ref_url=https%3A%2F%2Fcryptobriefing.com%2Fbitcoin-declared-legal-commodity-in-chinese-court%2F

Dla jasności nie jest to pierwszy raz, kiedy Bitcoin został określony jako „legalny” przez organy sądowe w Chinach. W 2018 r. Komisja Arbitrażowa w Shenzhen stwierdziła, że „aktywo powinno być chronione zgodnie z prawem” i że jest to prawo do posiadania i przekazywania.

Hangzhou Internet Court zwiększył swoim orzeczeniem poziom wiarygodności i zaufania w Chinach. Sąd uznał wirtualną walutę za legalną. Wyjaśnił, że „kryptowaluta spełnia wymogi wirtualnej własności, ponieważ ma wartość, jest ograniczona i można nią dysponować”.

“Bitcoin holds the attributes of property. It’s valuable, scarce, and disposable. Therefore, we should recognize it as virtual property according to the “General Civil Law.” Virtual property is legally protected by the laws of the People’s Republic of China,”

źródło: tutaj

Orzeczenie nie otwiera bynajmniej drzwi do handlu kryptowalutami w Chinach. Kraj zakazuje działalności krajowych instytucji handlowych i ICO w oparciu o kryptowaluty od 2017 r. Jednakże to, co się wydarzyło wczoraj w Chinach daje posiadaczom bitcoinów pewne prawa przysługujące towarom i może to rozprzestrzenić się na szerszą skalę.

Sprawa Pana Wu

Sąd wydał ostateczne orzeczenie w sprawie, która toczyła się już dobrych kilka lat, dokładnie od 2013 roku. Dotyczyła sporu między Panem Wu, a platformą handlu elektronicznego TaoBao i jego giełdą FXBTC. Giełda zamknęła działalność w chwili, gdy widniało w niej aktywne zlecenie klienta.

Pan Wu pierwotnie starał się o odszkodowanie w wysokości 11 000 $ za utratę 2675 bitcoinów – ilości, która według dzisiejszego kursu BTC dawałaby swojemu właścicielowi o wiele większy majątek.

Wu skarżył się, że nie został ostrzeżony przez operatora Shanghai Tech o zbliżającym się zamknięciu giełdy, a zatem nie mógł wycofać środków przed jej zamknięciem.

Niestety, Powód nie był w stanie udowodnić, że Shanghai Tech. był tym, który sprzedawał Bitcoin. Ponadto, według sądu, Taobao, wypełniając swoje obowiązki prawne, nie była w sposób oczywisty odpowiedzialna za straty Powoda. Sąd odrzucił roszczenia powoda o odszkodowanie z powodu braku dowodów łączących go z rachunkiem i związaną z nim kryptowalutą.

Istotny precedens prawny

Ważne – zapewne dla wszystkich, z wyjątkiem powoda – jest oświadczenie Sądu, że bitcoin jest towarem wartościowym. Stanowi to bez wątpienia ważny precedens prawny.

Jest to wyraźny sygnał, że władze finansowe zaczynają rozluźniać kontrolę nad walutą cyfrową i walutą wirtualną

powiedział wczoraj Cao Yin, chiński ekspert blockchain. Media cytowały również urzędnika Ludowego Banku Chin Li, który stwierdził, że „Rzeczywiście, Bitcoin jest własnością wirtualną, ale nie jest pieniadzem w rozumieniu FIAT”.

Sąd uznał bitcoin za legalny towar w Chinach. Tym samym nie możemy oczekiwać, że giełdy zaczną pchać się do Państwa Środka drzwiami i oknami. Mocno kontrolowana gospodarka Chin nie otworzyła jeszcze przed bitcoinem swoich drzwi. Pamiętajmy, że kopanie bitcoinów jest w Chinach nadal nielegalne.

Komentarze