Chiny: Rozwój walut cyfrowych jest technologicznie nieunikniony

557

Naczelnik Centralnego Banku Chin (People’s Bank of China) oznajmił podczas konferencji prasowej, że Chiny nie wyrażają pośpiechu w tworzeniu własnej, narodowej kryptowaluty – na razie. Opowiedział się również za nieuniknionym rozwojem technologii w obrębie walut cyfrowych. Jeśli zespół badawczy ds. walut cyfrowych odniesie sukces, uruchomią testy programu potencjalnej waluty elektronicznej.

Zhou Xiaochuan, głowa Ludowego Banku Chin sceptycznie mówił nt. kryptowalut, ale zaintrygowany jest istotą technologii blockchain i jej użytecznością dla rozwoju finansowego i społecznego kraju. Zhou powiedział, że PBoC szuka rozwiązania w walutach cyfrowych, ponieważ dąży do szybszych, tańszych i wygodniejszych metod płatności. W międzyczasie  ostrzega, że kryptowaluty takie jak Bitcoin – częściej używane do spekulacji niż płatności – nie służą gospodarce kraju.

„Przywiązujemy dużą wagę do stosowania technologii takich jak blockchain i rozproszona księga rachunkowa. Musimy jednak zapobiegać poważnym błędom, które prowadziłyby do nieodwracalnych strat, szczególnie przy tak ogromnej gospodarce Chin”- powiedział Zhou Xiaochuan

źródło: https://www.cnbc.com/2017/10/19/china-is-doing-something-that-could-be-a-major-headwind-for-stocks.html

Przyszłość dla walut cyfrowych?

Chiny nie pozostają w tyle za innymi krajami pod względem analizy i opracowania własnych, przyszłych projektów związanych z blockchainem czy ewentualnym wprowadzeniem waluty elektronicznej. Bank Centralny Chin utworzył instytut badawczy ds. walut cyfrowych, a naukowcy z branży IT oraz finansów pracują w celu dogłębnego zbadania i przeanalizowania kryptowalut, w tym płatności elektronicznych.

Zhou uważa także, że płatności elektroniczne, a co za tym idzie – rozwój kryptowalut jest nieunikniony. Wraz z postępem technologicznym użycie gotówki podczas transakcji stanie się coraz rzadsze. Oznajmił, że z biegiem czasu operacje realnym i namacalnym pieniądzem staną się przestarzałe, a waluty cyfrowe znajdą stałe miejsce w świecie finansów.

Proces rozwoju tworzenia narodowej kryptowaluty powinien zarówno chronić konsumentów, ogólną stabilność finansową, jak uniknąć spekulacji wokół ceny potencjalnej waluty cyfrowej. Jeśli grupa badawcza ds. walut cyfrowych odniesie znaczny postęp, to bank centralny uruchomi szereg testów w kierunku waluty elektronicznej.

„Rozwój technologiczny jest procesem dynamicznym, a bank centralny ściśle współpracuje z uczestnikami rynku nad polityką regulacyjną” – oznajmił Zhou

We wrześniu ubiegłego roku Chiński rząd zaszokował świat o zdelegalizowaniu ICO. Kontrola giełd chińskich podlega coraz to nowszym regulacjom prawnym, a dynamika tych procesów jest ogromna.

Komentarze