Chiny: Media chcą bronić praw autorskich dzięki technologii blockchain

684

Blockchain powoli staje się jedną z najbardziej rozwijanych gałęzi technologii, co dodatkowo przyspieszaja działania wielkich firm informatycznych, tj, IBM czy Microsoft. Zgodnie z chińskim portalem informacyjnym ifnews, chińskie media finansowe (portale internetowe, gazety, radio i telewizja) utworzyły specjalne ugrupowanie, które ma przeciwstawiać się łamaniu praw autorskich przez kopiowanie oryginalnych tekstów, a wszystko to z użyciem technologii blockchain.

Problem naruszania praw autorskich jest znaczący, szczególnie w przypadku kopiowania audycji telewizyjnych, czy prac naukowych. W tym przypadku, stowarzyszenie przeciwko łamaniu praw autorskich skupiło się wokół portali o tematyce finansowej i ekonomicznej. Chińskie stowarzyszenie ochrony praw autorskich dla mediów finansowych powstało 15 grudnia br. w Pekinie oraz obejmuje ponad 30 głównych mediów finansowych w kraju, w tym wydawnictwa, radio i telewizję. Częścią ugrupowania będą znane chińskie portale informacyjne, tj. International Finance News, China Business News, Beijing Business Daily, czy Daily Economic News. Sojusz dąży do zjednoczenia mediów finansowych, aby wspólnie stawić opór przed nieautoryzowanym przedrukiem prac informacyjnych i chronić prawa autorskie mediów finansowych.

„Dziennikarze i gazety powinny ustalić świadomość prawną w zakresie prawa autorskiego, rozwiązać typowe problemy związane z ochroną praw autorskich za pomocą technologii oraz aktywnie komunikować się z odpowiednimi zespołami technicznymi, aby chronić oryginalne prawa autorskie.” – powiedział Qi Huisheng, członek Chińskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy

Ugrupowanie używa technologii blockchain, szyfrowania klucza publicznego, aby zapewnić oryginalne uwierzytelnianie i ochronę praw autorskich do oryginalnych prac. Zgodnie z informacjami podanymi w ifnews, dzięki blockchainowi, media będą umieszczać niepowtarzalny identyfikator „DNA” w swoich artykułach. Jeśli tekst z podanego artykułu zostanie przekazany do innych stron internetowych, wtedy DNA będzie można namierzyć. Istnieje jednak jeden warunek, artykuł musi zachować 70-procentowe podobieństwo. Po wykryciu naruszenia, stowarzyszenie natychmiast uzyska dowody o naruszeniu praw autorskich.

Blockchain
źródło: pixabay.com

Blockchain posłuży Microsoftowi do ochrony danych osobowych

Microsoft zamierza przekształcić produkty oparte o blockchain w zupełnie nową firmę, jak wynika z nowego dokumentu, opublikowanego na początku października br. Dokument ten stwierdza, że ​​programiści firmy planują dwa nowe produkty, które kontrolują dane użytkownika, a zarazem tworzą cyfrową tożsamość klientów. Obydwa produkty będą tworzone na podstawie zdecentralizowanej tożsamości (DID). „DID to wygenerowane przez użytkownika, unikatowe ID oparte na zdecentralizowanym systemie. Posiada unikalne cechy, takie jak większa pewność niezmienności, odporność na cenzurę i unikanie manipulacji danymi. Są to kluczowe atrybuty każdego systemu identyfikacji, który ma jednocześnie zapewniać kontrolę użytkownika oraz prawo własności”, wynika z oficjalnego dokumentu Microsoftu.

Komentarze