Microsoft użyje technologii blockchain do ochrony danych osobowych

źródło: pexels/pixabay
1 076

Microsoft po raz kolejny sięga po innowacyjne rozwiązania technologii blockchain, aby zwiększyć bezpieczeństwo zarządzania danymi osobowymi. Microsoft planuje na dobre wkroczyć w świat blockchainu, uruchamiając dwa projekty, które mają za zadanie utworzenie cyfrowych, zdecentralizowanych tożsamości. Według opisu produktów, pierwszym z nich jest zaszyfrowany, osobisty magazyn danych składający się z prywatnych urządzeń użytkownika i pamięci masowej przechowywanych w chmurze oferowanej przez Microsoft za pośrednictwem platformy Azure. Druga oferta to „aplikacja podobna do portfela”, którą ludzie mogą wykorzystać do zarządzania swoimi danymi.

„Nasza cyfrowa tożsamość składa się ze wszystkiego co mówimy, robimy i doświadczamy w naszym życiu – kupujemy bilety na wydarzenie, rezerwujemy pokój w hotelu, a nawet jak zamawiamy lunch. Obecnie nasza tożsamość i wszystkie cyfrowe interakcje są własnością i są kontrolowane przez inne strony, a z niektórych nawet nie jesteśmy świadomi” – czytamy w Whiterpaperze firmy

Zdecentralizowana tożsamość

Microsoft zamierza przekształcić produkty oparte o blockchain w zupełnie nową firmę, jak wynika z nowego dokumentu opublikowanego w tym tygodniu. Whitepaper stwierdza ponadto, że ​​programiści firmy planują dwa nowe produkty, które kontrolują dane użytkownika, a zarazem tworzą cyfrową tożsamość klientów. Obydwa produkty będą tworzone na podstawie zdecentralizowanej tożsamości (DID). „DID to wygenerowane przez użytkownika, unikatowe ID oparte na zdecentralizowanym systemie. Posiada unikalne cechy, takie jak większa pewność niezmienności, odporność na cenzurę i unikanie manipulacji danymi. Są to kluczowe atrybuty każdego systemu identyfikacji, który ma jednocześnie zapewniać kontrolę użytkownika oraz prawo własności”, wynika z oficjalnego dokumentu Microsoftu.

Microsoft
źródło: pexels.com

„Nasze życie cyfrowe i fizyczne jest coraz bardziej powiązane z aplikacjami, usługami i urządzeniami, których używamy, aby uzyskać dostęp do bogatego zestawu doświadczeń. Ta cyfrowa transformacja pozwala nam na interakcję z setkami firm i tysiącami innych użytkowników w taki sposób, w jaki były wcześniej niewyobrażalne. Każdy z nas potrzebuje własnej tożsamości cyfrowej, która bezpiecznie i prywatnie przechowuje wszystkie elementy naszych danych.”

Ponadto firma stwierdza, że ​​wiele naruszeń danych pozostawiło cyfrowe zasoby danych osobowych użytkowników na różnych portalach oraz stronach internetowych. Jest to rzeczywiście poważne zagrożenie dla prywatności danych osobowych, biorąc pod uwagę ich potencjalne, nielegalne wykorzystanie. Głównym planem Microsoftu jest utworzenie zgodnej Zdecentralizowanej Tożsamości (DID). Produkt „Identity Hub” zamierza szyfrować podstawowe informacje użytkownika. Będzie to również obejmować własne urządzenia użytkowników. Obecnie użytkownicy większości aplikacji udzielają zgody niezliczonym firmom do gromadzenia, używania i przechowywania prywatnych danych poza ich kontrolą. Wraz z naruszaniem bezpieczeństwa danych i kradzieżą tożsamości stają się one coraz bardziej wyrafinowane i częste (np. poprzez oprogramowania malware), użytkownicy potrzebują sposobu na przejęcie odpowiedzialności za swoją tożsamość w sieci, a to próbuje wykonać Microsoft.

Komentarze