Chińskie miasto zainwestowało 1,5 miliarda dolarów w blockchain

źródło: pexels
1 674

Chińskie miasto Nankin uruchomiło fundusz inwestycyjny blockchain o wartości około 1,5 miliarda dolarów, aby wspierać publiczne projekty oparte na technologii blockchain. Celem projektu jest zapoznanie się z blockchainem oraz wsparcie branży logistycznej, opieki zdrowotnej, własności intelektualnej i ochrony środowiska. Według Zhongguancun Blockchain Industry Alliance, branże przyjmujące blockchain przyniosą więcej przełomów technologicznych, niż może się wydawać.

Początkowo odporny na rozwój blockchainu i zdelegalizowanie ICO, chiński rząd stanowczo złagodził swoje stanowisko. Sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin, Xi Jinping, podczas spotkania z lokalnymi naukowcami i inżynierami w maju 2018 r, nazwał blockchain przełomową technologią. Takie słowa od jednej z najważniejszych osób chińskiej sceny politycznej z pewnością napajają optymizmem.

Nankin jest jednym z najważniejszych miast Chin i kilkukrotnie było stolicą kraju. Jest to jedna z czterech historycznych stolic tego kraju (pozostałe to Pekin, Luoyang i Xi’an), a dziś jest to miejsce jednego z największych portów śródlądowych na świecie. Znajduje się na wschodzie kraju z populacją ponad 8 milionów ludzi i ponad 30 milionów w obszarze metropolitalnym.

blockchain
źródło: pixabay.com

Yuandao, przewodniczący ZBIA (Zhongguancun Blockchain Industry Alliance), ogłosił inicjatywę podczas wydarzenia zwanego Industrial Public Chain Summit, w którym uczestniczył także Luo Qun, zastępca sekretarza lokalnego oddziału partii komunistycznej (znany chiński polityk). Miasto pomoże również firmom związanym z technologią blockchain, aby bez trudu mogli przenieść swoją siedzibę do miasta. Chiny nie pozostają w tyle za innymi krajami pod względem analizy i opracowania własnych, przyszłych projektów związanych z blockchainem czy ewentualnym wprowadzeniem waluty elektronicznej. Nie jest również wykluczone, iż Chiny staną się numerem jeden pod względem badań i implementacji blockchainu.

Chiny o kryptowalutach i blockchainie

W marcu br., Zhou Xiaochuan, szef Ludowego Banku Chin sceptycznie podszedł do tematu kryptowalut, ale zaintrygowała go sama istota blockchainu i użyteczność dla rozwoju finansowego i społecznego kraju. Zhou powiedział, że PBoC (Ludowy Bank Chin) szuka rozwiązania w walutach cyfrowych, ponieważ dąży do szybszych, tańszych i wygodniejszych metod płatności. W międzyczasie  ostrzega, że kryptowaluty takie jak Bitcoin – częściej używane do spekulacji niż płatności – nie służą gospodarce kraju.

Co sądzicie o coraz częstszych badaniach i inwestowaniu w technologię blockchain? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze