Chińskie banki testują technologię blockchain

Coraz większa popularność kryptowalut zwraca uwagę instytucji finansowych wykorzystane w nich rozwiązania. Technologia blockchain zyskująca sobie coraz więcej zwolenników zostaje wykorzystana w celach komercyjnych. Jakiś czas temu banki w Irlandii postanowiły przetestować tą technologię w postaci nowego systemu płatności. Teraz po ich śladach zaczęli kroczyć Chińczycy.

Jak dobrze wiadomo Chiny to jeden z największych rynków Bitcoina oraz innych kryptowalut na świecie. Tak wielkie zainteresowanie zwróciło uwagę tamtejszych banków, które dostrzegły profity w wykorzystaniu łańcucha bloków na własne potrzeby. W ostatnim czasie The Bank o China poinformował o rozpoczęciu współpracy z firmą Tencent. Celem ma być wprowadzenie nowych rozwiązań w bankowości opartych właśnie o technologię blockchain.

Chińczycy planują również stworzenie własnej kryptowaluty przeznaczonej do transferów międzybankowej. Ma to na celu usprawnienie przesyłania pieniędzy miedzy największymi narodowymi chińskimi bankami oraz poprawić bezpieczeństwo transakcji. Obecnie trwają testy, które mają pokazać czy zastosowanie tej technologii sprawdzi się we współczesnej bankowości.

Dla tak dużego kraju jak Chiny wprowadzenie blockchain do obiegu usprawni sektor finansowy. Infrastruktura bankowa w porównaniu z tak ogromną liczbą mieszkańców jest niewielka a wprowadzenie kryptowaluty do obrotu ma znacząco ułatwić dostęp obywateli do finansów. Drugim profitem, dostrzeżonym także przez rząd Chin jest o wiele lepsza kontrola transakcji cyfrowych, które w tym kraju są niezwykle popularne.

Technologia blockchain jeszcze parę lat temu znana niewielu osobom dzisiaj rewolucjonizuje przemysł, nie tylko finansowy. Wielkie korporacje takie jak IBM czy Toyota powoli zaczynają wprowadzać oparte o nią rozwiązania. Banki zaczynają wprowadzać ją do swoich systemów transakcyjnych. Dzięki Bitcoinowi, który jako pierwszy użył blockchain na masową skalę, gospodarka zyskała potężne narzędzie, mogące w przyszłości zrewolucjonizować niemalże każdą gałąź przemysłu.

Rafał Żuchnik

Komentarze