Już 25 stycznia wielkie święto w kalendarzu chińskim | Czy będzie w stanie poruszyć bitcoinem?

2 736
Wraz z tym chińskim świętem wielu spekulantów podkręca presję sprzedażową wokół bitcoina. Co to za wydarzenie? Czy rzeczywiście ma szansę znacząco wpłynąć na wycenę BTC?

Chiński Nowy Rok już 25 stycznia. Tym razem będzie to Rok Szczura. W około noworocznych okolicznościach wielu spekuluje nad możliwym wpływem tego wydarzenia na kurs BTC. Według popularnej teorii, Chińczycy w przeddzień Nowego Roku wypłacają środki z inwestycji czy oszczędności, aby przeznaczyć je na prezenty. Czy taki sam los czeka odłożone na bok, chińskie bitcoiny? Takie rozumowanie tworzy oczywiście doskonałe tło dla presji sprzedaży. Czy rzeczywiście są ku temu jakiekolwiek podstawy? Analiza danych historycznych pokazuje, że niekoniecznie.

Czy Chiński Nowy Rok wpłynie na wycenę BTC?

To, że pewne wydarzenia czy święta mogą mieć niebagatelny wpływ na rynki udokumentowano dosyć dobrze. Przykładem może być chociażby amerykański rynek akcji, na którym od lat analitycy obserwują anomalie występujące w okresie ferii zimowych. Pod tym linkiem znajdziecie bardzo ciekawe badanie wpływu ważnych wydarzeń na zachowanie cen na giełdach.

Świętowanie rozpoczęcia nowego roku ma oczywiście charakter globalny. Biorąc to pod uwagę trudno spodziewać się jakichkolwiek anomalii na rynku bitcoina. Jednak ze względu na to, że wiele wcześniejszych historii i wydarzeń „kręciło się” wokół Chin, wśród sympatyków bitcoina narodziła się teoria na temat niektórych tradycyjnych świąt i ich wpływu na cenę.

chiński nowy rok

Z zachodniej perspektywy jednym z najbardziej intrygujących z nich jest Święto Duchów. Przedsiębiorcom zaleca się nawet nie robić interesów w tym okresie. Według przesądów otwierają się bowiem wówczas bramy piekieł i duchy zaczynają swobodnie poruszać się po ziemi.

W tym tygodniu wypada Chiński Nowy Rok. Inwestorzy oczekują zazwyczaj ruchów sprzedażowych na rynku w ciągu kilku tygodni poprzedzających wydarzenie. Teoria głosi, że posiadacze BTC wypłacają część swoich inwestycji, aby sfinansować wydatki na prezenty i celebrację podczas uroczystości.

Chiński Nowy Rok | Historycznie spadki na rynku BTC pojawiały się dotychczas znacznie wcześniej

Jak pokazuje powyższy tweet, kurs bitcoina rzeczywiście spadał w okresie poprzedzającym Chiński Nowy Rok. Historycznie, spadki cen występowały na rynku bitcoina dwa do czterech tygodni przed wydarzeniem.

Jak zauważył ekonomista i trader Alex Krüger, historyczne zachowanie ceny BTC sugeruje, że jakikolwiek spadek tak blisko obchodów Nowego Roku jest teraz mało prawdopodobny. Średnie dzienne zwroty bitcoina w ciągu trzech tygodni bezpośrednio poprzedzających Nowy Rok w latach poprzednich pokazują, że kryptowaluta poruszała się w tych okresach w trendzie bocznym.

Co myślicie na ten temat? Czy celebracja Nowego Roku przez Chińczyków doprowadzi do jakiś znaczących ruchów na wykresie bitcoina?

źródło grafiki tytułowej: tutaj

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Komentarze