Chińska gorączka blockchain | To już ponad 100 000 firm!

2 707

Chiński rynek eksploduje w inicjatywy związany z wdrożeniami technologii blockchain. To, co aktualnie dzieje się pod tym względem w Państwie Środka zakrawa powoli na ambicje w kierunku stania się blockchainowym supermocarstwem. Najnowsze badanie Longhash nie pozostawia na tym polu żadnych wątpliwości.

Według najnowszych danych od LongHash, w Chinach działa aktualnie ponad 26 000 firm blockchain. Dodatkowo raport wspomina o prawie 80 000 podmiotach, które zarejestrowały legalnie działalność w oparciu o rozwiązania łańcucha bloków.

Jak grzyby po deszczu

Największą ilością firm blockchainowych może pochwalić się prowincja Guangdong, położona przy południowo-wschodnim wybrzeżu Chin. Mowa o 22 636 zarejestrowanych i działających firmach. Co ciekawe, władze prowincji Guangdong niedawno uruchomiły platformę finansową opartą o blockchain.

Kolejnym „blockchainowym” ośrodkiem Chin jest oczywiście prowincja Yunnan z ponad 5300 firmami blockchain, a następnie Guangxi z ponad 5000 działającymi firmami.

Rzut oka na poniższy graf od LongHash pozwala zyskać ogląd, że tak naprawdę blockchainowy wyścig zbrojeń przyspieszył dynamicznie w 2018 roku:

chiński blockchain
Źródło: LongHash | Firmy Blockchain [Uwzględniono tylko firmy zarejestrowane i działające]

LongHash podaje, że w 2018 r. założono 19 073 firm opartych na blockchainie. Pomimo pamiętnego wystąpienia Xi Jinpinga, ich ilość spadła w 2019 r. do 14 013. W 2020 r. działalność blockchainową rozpoczęło jak dotąd ponad 700 firm.

Blockchainowa ekspansja gigantów

Chiński odpowiednik Google – przeglądarka Baidu, stała się jedną z pierwszych dużych platform technologicznych, które uruchomiły publiczną sieć beta blockchain. Chiński gigant internetowy wdrożył otwarty łańcuch bloków o nazwie „Xuperchain”, aby umożliwić małym i średnim firmom wydawanie własnych zdecentralizowanych aplikacji [DApps].

Ant Financial – siostrzana firma Grupy Alibaba, wcześniej znana jako Alipay, ujawniła już wcześniej plany premiery sieci blockchain swojego konsorcjum około lutego tego roku.

Niedawno instytut badawczy Blockchain z Centrum Informacji i Rozwoju Przemysłu [CID] przy Ministerstwie Przemysłu i Technologii Informacyjnych ujawnił, że na grudzień zarejestrowanych było w Chinach 33 000 firm blockchain. 57% tych firm to start-upy skoncentrowane na blockchain, 23% to firmy internetowe z projektami blockchain, a 12% to instytucje finansowe prowadzące działalność w oparciu o łańcuch bloków.

Co sądzicie o blockchainowej gorączce w Chinach? Zapraszamy do komentowania.

Komentarze