CEO największej krypto giełdy w Rumunii „CoinFlux” aresztowany

1 122
Jak donosi lokalny serwis informacyjny Mediafax, CEO największej giełdy kryptowalutowej w Rumunii CoinFlux został aresztowany. W artykule opublikowanym 13 grudnia możemy przeczytać, że ciążą na nim zarzuty związane z defraudacją, przestępczością zorganizowaną oraz praniem brudnych pieniędzy. CoinFlux wstrzymał działalność i wymiana wirtualnych walut na ich platformie nie jest już możliwa.

CoinFlux to największa w Rumunii platforma internetowa do handlu wirtualnymi walutami. Została założona w 2015 roku w mieście Cluj. Umożliwia wymianę Bitcoin’a (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin’a (LTC) i Ripple (XRP) na rumuńską walutę lej. Wartość wszystkich transakcji wyniosła podobno ok. 200 milionów euro we wspomnianych kryptowalutach. Vlad Nistor, CEO i założyciel Coinflux, zosał aresztowany na terytorium Rumunii na prośbę prokuratora ze Stanów Zjednoczonych. Nistor został oskarżony o defraudację, udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz pranie brudnych pieniędzy. Wniosek o jego ekstradycję do USA trafił do Sądu Apelacyjnego w Bukareszcie. Krypto giełda Coinflux wydała oświadczenie, mówiące o wstrzymaniu działalności i zamrożeniu kont bankowych firmy.

Z powodu rozpoczęcia nieoczekiwanego śledztwa, jesteśmy zmuszeni tymczasowo wstrzymać możliwość wymiany wszystkich cyfrowych walut. Niestety, konta bankowe naszej firmy zostały zamrożone, co wpływa również na nasze portfele. Razem z naszymi doradcami prawnymi dokładamy wszelkich starań, aby każdy, kto posiadał pieniądze na portfelach CoinFlux, otrzymał je spowrotem.

Coinflux ostrzegł swoich użytkowników, że w związku ze śledztwem, dostęp do niektórych elementów platformy będzie ograniczony.

Coinflux, giełda, rumunia

Regulacje w Rumunii

W lipcu 2018 roku, minister finansów Rumunii wydał rozporządzenie „Emergency Ordinance”, regulujące kwestie emisji wirtualnych walut. Jednym z warunków, które musi spełnić emitent, to posiadanie kapitału nie mniejszego niż 350 000€ (395 000$). Konieczna jest również akceptacja przez Narodowy Bank Rumunii (BRN). Pomimo, że pierwszy bankomat obsługujący Bitcoin’a pojawił się w Rumunii już w 2014 roku, władze tego kraju nie spieszyły się z określeniem swojego stanowiska w stosunku do kryptowalut. Dopiero w 2017 roku, minister biznesu, handlu i przedsiębiorczości IIan Laufer wypowiedział sie o nich pozytywnie i podkreślił, że potrzebne są w tym zakresie odpowiednie ramy prawne.

Komentarze