CEO giełdy kryptowalut OKEx rezygnuje z funkcji dyrektora generalnego

950

Dyrektor generalny giełdy kryptowalut OKEx Chris Lee podał się do dymisji, pozostawiając za sobą giełdę kryptowalut w Hongkongu. Odejście łączy się z faktem, iż platforma OKEx stała się największą platformą wymiany kryptowalut na świecie według dobowego obrotu, wyprzedzając Binance o 200 milionów dolarów. Chris Lee powiedział, że powodem porzucenia funkcji CEO jest chęć startu nowego, bardziej spokojnego i rodzinnego życia.

CEO platformy odszedł z rzekomych powodów osobistych, aby rozpocząć nowe życie i skupić się na własnej rodzinie. Chris Lee zawiadomił o odejściu w poniedziałkowym oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną. W osobnym oświadczeniu wydanym przez swoją rzeczniczkę Lee powiedział, że była to największa przyjemność i zaszczyt, aby pracować w OKEx i że po krótkiej przerwie powróci do społeczności blockchain i kryptowalut. Odejście CEO wiąże się z kolejnym ciekawym wątkiem. Giełda kryptowalut OKEx uplasowała się (wg coinmarketcap) jako numer jeden pod względem dobowego obrotu, osiągając ponad 2.3 mld dolarów. Jest to o ponad 200 mln dolarów więcej od bardziej popularnej i zaufanej giełdy Binance.

giełdy kryptowalut
źródło: https://coinmarketcap.com/exchanges/volume/24-hour/

Reakcje ze świata kryptowalut są jednak sceptyczne co do odejścia dyrektora generalnego. W 2015 roku główny operator OKCoin był uwikłany w skandal za rzekomo fałszywe obroty na giełdzie. Ponadto, jak donosi Bloomberg, Chris Lee w maju 2016 r. został dyrektorem finansowym OKCoin, a niespełna rok później odszedł z tego stanowiska, aby pełnić funkcję CEO w OKEx. W tamtym okresie również nie podał dokładnych powodów odejścia.

Zakłamanie giełdy kryptowalut OKEx?

W marcu opisaliśmy analizę jednego z australijskich inwestorów dot. fałszywego, zawyżonego obrotu na czołowych giełdach kryptowalut, tj. OKex, Kraken, Bitfinex i GDAX. Platformy te, z największym naciskiem na OKEx mogły być zamieszane w fałszywym kształtowaniu obrotów na swoich platformach tradingowych. Poniższy wykres przedstawia pojęcie tzw. „poślizgu”, które opisuje procentową różnicę między średnią ceną sprzedaży, a najniższą w danym momencie akceptacji transakcyjnej. Oś OY przedstawia procentową wartość „poślizgu”, a oś OX wolumen wyrażony w milionach dolarów. Patrząc na wykres, najlepiej wypadła giełda GDAX, a OKEx odbiegał od normy w bardzo dużym stopniu. Właściciele platformy OKEx posiadają około 30% udziału w obrocie giełdy, co dodatkowo wzmaga obawy o fałszowanie obrotu.

giełdy kryptowalut
Wykres procentowej różnicy między średnią ceną sprzedaży, a najniższą. Źródło: https://medium.com/@sylvainartplayribes/chasing-fake-volume-a-crypto-plague-ea1a3c1e0b5e

Co sądzicie o odejściu CEO giełdy OKEx? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze