Ceny kryptowalut i ropy skorelowane? Umiarkowane spadki na obu rynkach

1 194
Rynek wirtualnych walut delikatnie wyhamował po okresie wzrostów. Nastąpiła korekta, która miała większy wpływ na altcoiny niż króla kryptowalut, Bitcoina. Obecnie kursy stopniowo powracają do dawnych poziomów, jednak załamanie było na tyle dotkliwe, że powrót do poprzednich wartości może wymagać czasu. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku ropy naftowej – indeksy takie jak Brent Crude i U.S. West Texas Intermediate Crude zaliczyły spadki.

ropa

2 dni temu, w piątek 26 kwietnia, kurs Bitcoina przetestował linię oporu na poziomie 5500 dolarów, i  zaraz po jej przebiciu spadł o ok. 260 dolarów. Pociągnął za sobą wszystkie cyfrowe waluty z top 20, za wyjątkiem Bitcoin SV (BSV). Tak wynika z danych z portalu Coin 360, które prezentujemy poniżej.

ropy

Aktualnie cena Bitcoina wynosi 5287 dolarów. 26 kwietnia kurs spadł o prawie 5%. Biorąc pod uwagę ostatni tydzień, kurs poniżej 5200 dolarów to najniższa osiągnięta przez Bitcoina w tym czasie cena. Analizując ostatni miesiąc, BTC jest nadal w trendzie wzrostowym (+32%).

ropy

Druga największa pod względem kapitalizacji kryptowaluta Ethereum (ETH) również wpisała się w tendencje spadkową. W ciągu 24 godzin straciła na wartości ok. 6,23%. W chwili pisania artykułu jej cena wynosi 158 dolarów. Jest to jej najniższa cena odnosząc się do okresu tygodniowego. Na wykresie miesięcznym, Ethereum (ETH) jest wciąż ok. 15% na plusie.

ropy

Cena Ripple (XRP) w ciągu doby spadła o 2,64%. Kurs obecnie wynosi 0,299 dolara. Najwyższa wartość kursu (w przeciągu tygodnia) była równa 0,332 dolara, zaś najniższa 0,288 dolara (19 kwietnia).

ropa

Tether USDT jest nieprzerwanie obiektem oskarżeń i kontrowersji. Informacje mówiące o braku pokrycia wszystkich wyemitowanych przez przedsiębiorstwo stablecoinów mogą być prawdziwe, zaś prokuratura z Nowego Jorku dostarcza nowych zarzutów. Według niej, giełda kryptowalutowa Bitfinex, która ma tych samych właścicieli co Tether, straciła 850 milionów dolarów. Aby zapewnić firmie wypłacalność i ukryć deficyt, przesunięto środki z rezerw zabezpieczających USDT na konto platformy.

ropa

Kontrakty futures Brent Crude spadły o 3,7%, czyli o 2,72 dolara. Obecnie cena za baryłkę wynosi 71,63 dolara. 26 kwietnia zanotowano najniższy kurs w ciągu tygodnia – 71,31 dolara. Z kolei kontrakty terminowe  U.S. West Texas Intermediate Crude spadły o 3,9%, czyli 2,57 dolara na baryłce.

Zaobserwowana korelacja jest raczej przypadkowa. Musimy pamiętać, że w przypadku dowodzenia zależności przyczynowo-skutkowych ważny jest okres badania. A sama, nawet najsilniejsza korelacja, nie musi oznaczać takiej zależności.

Komentarze