Ceny kryptowalut drastycznie w dół. Kapitalizacja najniższa od listopada 2017 roku

2 489

Kapitalizacja rynku kryptowalut osiągnęła kolejny dołek, a ceny wszystkich kryptowalut lecą łeb na szyję. Całkowita kapitalizacja rynku kryptowalut wynosi (podczas pisania artykułu) 192 miliardy dolarów i jest to najniższy wynik od listopada zeszłego roku. Aktualnie, cena Bitcoina oscyluje przy granicy 6050$, a Ethereum po jeszcze większych spadkach, na poziomie 265$. Warto zaznaczyć, iż wzrasta również dominacja Bitcoina, który stanowi 54% całości rynku walut wirtualnych.

Poniżej przedstawiony jest wykres kołowy, opisujący kapitalizacje rynku kryptowalut, z wyodrębnieniem największych walut cyfrowych.

Kryptowalut
źródło: https://coin.dance/stats/marketcaptoday

Ostatni okres nie jest sprzyjający dla inwestorów w kryptowaluty. Praktycznie wszystkie kryptowaluty (łącznie z Tetherem opartym na dolarze amerykańskim) odnotowują spadki, rzędu 5-20%. Najbardziej ucierpiało Ethereum, ze spadkiem ceny o 60$ w ciągu zaledwie dwóch dni. Poniżej przedstawione są notowania top10 kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej i jak widać, sytuacja nie wygląda obiecująco.

Kryptowaluty
źródło: https://coinmarketcap.com/

Podczas gdy ceny kryptowalut poszybowały w lipcu, mając nadzieję, że wspierany przez Bitcoin fundusz ETF przyciągnie nowych inwestorów, amerykańscy regulatorzy odraczają termin decyzji i odrzucają wnioski o utworzeniu funduszu. Zawieruchy zbiegły się z rosnącym niepokojem, że przedsiębiorcy, którzy zainwestowali w projekty ICO, tracą swoje zainwestowane pieniądze, gdyż większość ICO po prostu upada. Na początku zainteresowania możliwościami finansowania za pomocą Initial Coin Offering (ICO), narracja polegała na stworzeniu środowiska, które ułatwiłoby przedsiębiorcom finansowanie ich pomysłów. Natomiast większość aktualnych projektów używa taktyk marketingowych typowych piramid finansowych, zachęcając szybkim zarobkiem, czy możliwością finalizowania transakcji z użyciem danej kryptowaluty w przyszłości.

Obecnie ilość ICO w 2018 roku zwiększyła się ponad dwukrotnie w stosunku do ubiegłego roku. Warto jednak zauważyć, że w 2018 r. upadło ponad 1000 projektów, znacznie większa ilość niż w roku poprzednim. Według Coinpsy i DeadCoins, dwóch platform monitorujących nieudane projekty kryptowalut, te martwe start-upy obejmują projekty takie jak BRIG i Titanium.

Kryptowaluty poleciały w dół po przesunięciu decyzji ws. ETF?

Decyzja podjęta przez Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w celu opóźnienia zbliżającej się decyzji dotyczącej zatwierdzenia lub odrzucenia Bitcoin ETF, ogromnie wpłynęła na cały rynek walut wirtualnych. Pierwotny termin został wyznaczony na poprzedni piątek tj. 10 sierpnia, ale ich dokument pozwolił na przedłużenie decyzji o 45 dni. Aktualny termin, jak i ostateczna decyzja ws. ETF zostanie podjęta 30 września 2018 roku. Faktem jest, iż decyzja SEC ruszyła machinę, która pociągnęła Bitcoina i inne kryptowaluty w dół, a aktualnie panuje niezwykle duża panika na rynku walut wirtualnych.

Co według Was było przyczyną tych spadków? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze