Celsius: Postępowanie upadłościowe rozpoczęte. Jednak firma się nie poddaje!

5 780

Platforma pożyczkowa Celsius, która w czerwcu tego roku wstrzymała wypłaty, ogłosiła postępowanie upadłościowe na podstawie rozdziału 11. Tej nocy (czasu polskiego) pojawiły się także pogłoski o natychmiastowym bankructwie firmy. Jednak jakie są najnowsze informacje i co oznacza postępowanie upadłościowe?

Celsius dąży do restrukturyzacji i wznowienia działań

Firma rozpoczęła postępowanie upadłościowe na podstawie 11 rozdziału ochrony przed upadłością. Powołując się na dane z portalu CoinDesk firma zamierza podjąć działania, które zapewnią jej przetrwanie i wznowienie działań. Należy zauważyć, że podobne działania w przeszłości podejmowały firmy takie jak np. Marvel.

Jednak czy Celsius uda się zrestrukturyzować firmę i wznowić wypłaty?

Wiele osób ma pewne obawy. Swoimi wątpliwościami na CoinTelegraph podzielił się Danny Talwar, który jest szefem działu podatkowego Koinly. Według niego historia Celsius może być podobna do historii Mt.Gox, która wstrzymała wypłaty w 2014 roku. Straty sięgały ponad 850 000 BTC w depozytach, jednak klienci wciąż czekają na uwolnienie środków.

Natomiast Celsius dzieli się swoimi planami. Firma zamierza wykorzystać 167 mln dolarów na płynność niezbędną do wspierania niektórych operacji w czasie restrukturyzacji. Zamierza także zatrudnić nowego dyrektora, który pomoże w podjęciu odpowiednich działań.

Dodatkowo firma zamierza kontynuować wypłaty dla pracowników, obsługiwać istniejące pożyczki z terminami zapadalności, wezwaniami do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego i spłatą odsetek.

Wszystkie te działania mają na celu przywrócić aktywność na platformie i wznowić wypłaty, które aktualnie zostają wstrzymane.

Departament regulacji finansów ostrzega

Warto także zauważyć, że 12 lipca swoje ostrzeżenie wydał także departament regulacji fnansów. W oświadczeniu możemy przeczytać:

Departament uważa, że ​​Celsius jest głęboko niewypłacalny i brakuje mu aktywów i płynności, aby wypełnić swoje zobowiązania wobec posiadaczy rachunków i innych wierzycieli.

Departament zauważa również, że Celsius wykorzystywał aktywa do ryzykownych i niepłynnych inwestycji. Część aktyw firmy jest niepłynnych, co powoduje trudności z ich sprzedażą. Ponado według departamentu aktywa i inwestycje nie wystarczą na pokrycie nieuregulowanych zobowiązań.

Ponadto w oświadczeniu możemy przeczytać o brakujących licencjach i działaniu bez nadzoru regulacyjnego. Departament zapowiedział także do przyłączenia się do śledztwa w sprawie firmy.

Może zainteresuje Cię również:

Komentarze