CBDC mogą „unicestwić” prywatne krypto

4 229

CBDC mogą „unicestwić” prywatne krypto – uważa indyjski rząd.

„Jednym z powodów, dla których Unified Payments Interface (UPI) jest tak skuteczny, jest to, że jest prosty” – dodał, porównując rozwój Unified Payments Interface (UPI) z technologią blockchain.

W dyskusji z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW), T Rabi Sankar, zastępca prezesa Indyjskiego Banku Rezerw (RBI), wyraził stanowisko przeciw krypto, gdy mówił o możliwości Indii do zakazania ekosystemu kryptowalut i technologii blockchain.

Rabi Sankar rozpoczął rozmowę, podkreślając sukces Unified Payments Interface (UPI), indyjskiego wewnętrznego systemu płatności typu „peer-to-peer”, który odnotował średnie przyjęcie i wzrost transakcji o 160% rocznie w ciągu ostatniego pięć lat.

Według Rabiego Sankara:

„Blockchain, który został wprowadzony sześć, osiem lat przed uruchomieniem UPI, nawet dzisiaj jest określany jako potencjalnie rewolucyjna technologia. Przypadki użycia [Blockchain] nie zostały tak naprawdę powiązane z szybkością, na jaką początkowo oczekiwano”.

Jednak urzędnik RBI potwierdził, że duża populacja w Indiach nadal nie ma dostępu do bankowości opartej na UPI ze względu na niedostępność smartfonów. Aby temu przeciwdziałać, rząd Indii pracuje nad platformami płatniczymi offline, z których niektóre zaczęły docierać do mas.

Rabi Sankar stwierdził również, że banki pozostaną kluczowe dla świadczenia usług płynnościowych dla ogółu społeczeństwa w Indiach, ostrzegając, że technologia jest jedynie narzędziem i nie może być wykorzystywana do tworzenia walut:

„Waluta potrzebuje emitenta lub wartości wewnętrznej. Wiele kryptowalut, nadal jest akceptowanych w wartości nominalnej. Nie tylko przez łatwowiernych inwestorów, ale także ekspertów, decydentów czy naukowców”.

Stwierdził dalej, że RBI nie uważa, że ​​stablecoiny, takie jak Tether (USDT), powinny być akceptowane na ślepo jako waluty fiat i wymieniane 1 do 1. Mówiąc o zaletach cyfrowej rupii, Rabi Sankar powiedział:

„Wierzymy, że cyfrowe waluty banku centralnego (CBDC) mogą faktycznie być w stanie unicestwić każdy mały przypadek, który może dotyczyć prywatnych kryptowalut”.

28 maja indyjski bank centralny, RBI, zaproponował trzystopniowe podejście stopniowe do wprowadzenia CBDC „z niewielkimi zakłóceniami lub bez zakłóceń” w tradycyjnym systemie finansowym.

Minister finansów Indii Nirmala Sitharaman po raz pierwszy ujawniła plan uruchomienia CBDC w latach 2022-23 w celu zapewnienia „dużego impulsu” dla gospodarki cyfrowej. Raport RBI ujawnił, że bank centralny prowadzi obecnie eksperymenty nad opracowaniem CBDC, które rozwiązuje szeroki zakres problemów w ramach tradycyjnego systemu.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze