Cardano liderem wzrostu aktywności deweloperskiej

Blockchain Charlesa Hoskinsona, Cardano ($ADA) nie zniósł dobrze zmiany sentymentu rynkowego w 2022 r., odnotowując spadek z maksimów w okolicach $3 w lutym 2021 r. w rejony $0.25 obecnie.

Cardano nadal liderem

Jednak według raportu platformy analitycznej Santiment, Cardano może za to pochwalić się czymś innym: został bowiem sklasyfikowany jako najlepszy protokół pod względem aktywności deweloperskiej ubiegłego roku.

Santiment do swojej analizy użył wyłącznie łańcuchów o rosnącej aktywności, a cały raport mierzy skalę „deaktywacji” deweloperskiej, co ma powszechnie miejsce podczas tzw. „rynku niedźwiedzia”.

Nie tylko deweloperzy Cardano siłowali się z niedźwiedziem

Platformy blockchainowe Polkadot ($DOT) i Cosmos ($ATOM) zajęły na podium odpowiednio drugie i trzecie miejsce.

Ethereum, pomimo swojej modernizacji do mechanizmu Proof-of-Stake we wrześniu 2022 roku i względnej odporności na ogólnorynkowe zawirowania, uplasowało się dopiero na miejscu czwartym.

Cała dziesiątka prezentuje się natomiast następująco:

https://twitter.com/santimentfeed/status/1608606539908255747?s=20&t=8qWP9mfCM0VP9XveC-ujEg

Solana i jej „zabójcy”

Wśród kilku spostrzeżeń analityków Santiment zauważono, że blockchain Aptos, nazywany przez wielu „zabójcą Solany” ze względu na swoją technologię i aspiracje do konkurowania z blockchainem Solana, wykazywał znaczną aktywność deweloperską przed przejściem do mainnetu, po czym sentyment wyraźnie się ochłodził.

Co do samej Solany, jej aktywność była silna, jednak nie znalazła się na liście z powodu bardzo mocnych spadków przez cały miniony rok. Spadki były widoczne nie tylko w cenie samej Solany, ale też w aktywności jej deweloperów.

Ciężki rynek dla inwestorów i deweloperów

Cały sektor kryptowalut znajdował się od 2021 r. w ciężkiej sytuacji, uwikłany w surową kryptozimę: wyzwania makroekonomiczne, czynniki pozarynkowe i skandale wpłynęły bardzo negatywnie na kryptowaluty przez ostatnie 12 miesięcy. Szczególnie zapaść ekosystemu Terra w maju 2022 roku oraz spektakularny upadek do niedawna bardzo popularnej platformy FTX poważnie odcisnęły swoje piętno, skutkując lawiną dewaluacji kryptowalut, bankructwami i licznymi defraudacjami środków inwestorów.

Santiment podał także listę wspomnianych aktywów pod względem stopy zwrotu z inwestycji (ROI) w 2022 r. Choć Cardano była na pierwszym miejscu pod względem aktywności deweloperskiej, jego ROI pozwolił go sklasyfikować dopiero na miejscu szóstym.

Może też Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze