BTC.com otwiera mining pool Ethereum i Ethereum Classic

źródlo: pixabay.com
2 051

BTC.com, spółka zależna od giganta produkującego sprzęt do wydobywania kryptowalut Bitmain, ogłosiła, iż otwiera swój kolejny mining pool, który skupi górników na wydobyciu Ethereum. BTC.com to największy na świecie mining pool i aktualnie kontroluje 16,2% globalnego wydobycia Bitcoinów. Według oświadczenia firmy, górnicy będą mogli wydobywać zarówno Ethereum, jak i Ethereum Classic.

BTC.com zamierza przenieść swoje najlepsze doświadczenie w branży, aby pomóc Ethereum skalować swoją infrastrukturę wydobywczą. System nagradzać będzie górników bezpośrednio za pomocą systemu księgowego Full Pay Per Share (FPPS), który oblicza standardową opłatę transakcyjną w określonym czasie. BTC.com od samego początku będzie wspierał zarówno ETH, jak i ETC, a górnicy mogą łatwo zmienić rodzaj kryptowaluty, w zależności od marży zysku netto.

„Spodziewamy się, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy wydobycie wzrośnie do 12% całkowitego hash rate ETH.” – powiedział Zhuang Zhong, dyrektor BTC.com.

Zarząd BTC.com wydaje się być pewny, że proponowane przejście z algorytmu Proof-of-Work (PoW) na algorytm Proof of Stake (PoS), poprzez protokół Casper, nie powstrzyma go od wydobywania Ethereum. Casper FFG został po raz pierwszy opublikowany w październiku 2017 r. Pod koniec kwietnia  br. wprowadzono propozycję ulepszenia Ethereum, z celem stworzenia hybrydowego systemu, który ma na celu usunięcie problemów związanych z siecią Eth oraz wydobywaniem kryptowaluty.

„Istnieją już koparki ASIC dla Ethereum i Ethereum Classic, które są łatwiejsze do skonfigurowania i dedykowane ethash. Pozwoli nam to uniknąć jednoczesnego wspierania ogromnej listy coinów opartych o GPU

Ethereum
źródło: pixabay.com

Bitmain, a Ethereum i Bitcoin

W czerwcu opisywaliśmy udziały firmy Bitmain w globalnym miningu kryptowaluty Bitcoin, poprzez pule wydobywcze firmy. Bitmain kontrolował w czerwcu około 42% wydobycia kryptowaluty Bitcoin. Według danych statystycznych z portalu CoinDance, mining poole należące do własności firmy Bitmain (BTC.com oraz AntPool) stanowiły 25,8% oraz 16.5% wydobycia bloków Bitcoina. Tak duża kontrola sieci poprzez mining poole może utworzyć problem dla przyszłości Bitcoina. Kiedy pojedynczy podmiot kontroluje większość hashrate danej kryptowaluty, posiada wtedy możliwość wykonania ataku 51% (posiadanie 51% mocy obliczeniowej sieci), co może być katastrofalne dla blockchainu Bitcoina. Jeśli doszłoby do ataku, byłby to ogromny cios dla całej społeczności kryptowalut. Hipotetycznie pozwoliłoby to puli wydobywczej na podwójne wydawanie kryptowaluty (double spending), co doprowadziłoby do kryzysu w całym świecie walut wirtualnych.

Ethereum
źródło: https://coin.dance/blocks/thisweek

Bitmain należy do liderów dystrybucji maszyn do miningu kryptowalut. Na globalnym rynku maszyn wydobywczych udział ich wynosi od 80% do 90%, a miesięczny zysk netto osiągnął 30 milionów dolarów. Dzięki ogromnemu zapotrzebowaniu maszyn górniczych opartych o układy ASIC  (do wydobywania Bitcoinów, Litecoinów), spółka Bitmain China osiąga kolejne rekordy sprzedażowe, czyniąc ją jedną z najlepiej prosperujących firm miningowych na świecie.

Co sądzicie o mining poolu Eth od BTC.com? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze