Bitcoin jest kontrolowany w 42% przez Bitmain

źródło: pixabay.com

Bitmain, największy na świecie producent sprzętu do wydobywania kryptowalut w oparciu o układy scalone ASIC, kontroluje około 42% wydobycia kryptowaluty Bitcoin. Według danych statystycznych z portalu CoinDance, mining poole należące do własności firmy Bitmain (BTC.com oraz AntPool) stanowią odpowiednio 25,8% oraz 16.5% aktualnego wydobycia bloków Bitcoina

Tak duża kontrola sieci poprzez mining poole może to stanowić problem dla przyszłości Bitcoina. Jeśli pojedynczy podmiot kontroluje większość hashrate danej kryptowaluty, posiada wtedy możliwość wykonania ataku 51% (posiadanie 51% mocy obliczeniowej sieci), co może być katastrofalne dla blockchainu Bitcoina. Podobny przypadek miał miejsce w lipcu 2014 roku, gdy mining pool GHash.IO faktycznie przekroczył 51 procent całkowitego hashrate. W proteście, górnicy zaprzestali wydobywania z puli GHash, powodując ogólny spadek popularności poolu. Jeśli doszłoby do ataku, byłby to ogromny cios dla całej sieci Bitcoina, ponieważ hipotetycznie pozwoliłoby to puli wydobywczej na podwójne wydawanie kryptowaluty (double spending).

Poniżej przedstawiony jest wykres opisujący wydobycie bloków Bitcoina w ostatnich siedmiu dniach.

Bitcoin
źródło: https://coin.dance/blocks/thisweek

W maju opisywaliśmy przypadek ataku 51% na kryptowalucie Bitcoin Gold. Najprawdopodobniej grupa górników przejęła 51% mocy obliczeniowej sieci Bitcoin Gold i przeprowadziła atak podwójnego wydania (double spending). Aby wykonać ten rodzaj ataku na BTG, grupa górników przejęła co najmniej 51% łącznej mocy obliczeniowej sieci wykorzystującej algorytm PoW Equihash. Tym sposobem zdobyli tymczasową kontrolę nad łańcuchem bloków BTG. Szacowane jest, iż hakerzy mogli ukraść do 16 milionów dolarów.

Bitmain i Bitcoin, monopol wydobywczy?

Bitmain uznawany jest za jedną z najlepiej zarabiających firm ze sfery kryptowalut na świecie. Ich kompaktowe, małe koparki o wysokiej mocy obliczeniowej, stworzyły ogromną konkurencję dla ówczesnego miningu w oparciu o karty graficzne i procesory komputerowe. Rynek dobrze zareagował na sprzęt Bitmainu, co spowodowało, iż firma osiągnęła w 2017 roku  większe dochody od producenta kart graficznych Nvidia. W 2017 roku, dochód firmy Bitmain wyniósł od 3 do 4 miliardów dolarów, co jest dochodem nieprawdopodobnym, biorąc pod uwagę krótki okres firmy na rynku światowym. Zespół zajmujący się półprzewodnikami z Bernstein szacuje, że zysk operacyjny Nvidii wyniósł 3 miliardy USD w tym samym okresie. Różnica jest jednak taka, że osiągniecie takich wyników zajęło Bitmain zaledwie cztery lata, podczas gdy Nvidia pracowała na swoje aktualne dochody aż 24 lata. Na globalnym rynku maszyn wydobywczych udział firmy wynosi od 80% do 90%.

Co sądzicie o zbliżaniu się Bitmainu do kontroli 51% hashrate? Zapraszamy do dyskusji!

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze