Blockstream c-lightning 0.7 już dostępny | Jeszcze więcej pluginów!

Blockchainowa firma deweloperska Blockstream wydała nową wersję swojego oprogramowania do skalowania Bitcoin (BTC), c-lightning. Poinformowali o tym na początku marca w poście na swoim blogu.

C-lightning to implementacja off-chainowego rozwiązania skalowalności Bitcoin, Lightning Network (LN), która została napisana w języku C. Zgodnie z zapowiedziami, najnowsza wersja – c-lightning 0.7, jest pierwszym dużym releasem od ośmiu miesięcy i wprowadza ulepszenia wydajności, poprawki błędów, zwiększoną prywatność i nowe funkcje, a także ulepszoną dokumentację.

c-lightning w wersji 0.7

Pośród głównych zmian Blockstream na swojej stronie wymienia:

  1. Wtyczki: flagowa funkcja dla wersji 0.7 – wtyczki pozwalają programistom rozszerzyć Lightning o własne aplikacje napisane w dowolnym języku. Wtyczki jeszcze bardziej wzmacniają elastyczność, rozszerzalność i konfigurowalność specyfikacji Lightning Network. Pozwalają skupić się na podstawowej funkcjonalności, a jednocześnie umożliwiają użytkownikom i programistom dodawanie własnych. Wszystko w celu zintegrowania c-lightning w swoim środowisku.
  2. Usługa Routeboost pozwala wysyłać i odbierać płatności za pośrednictwem kanałów niepublicznych, dodając ich szczegóły do invoice. Jest to ważne dla węzłów, które nie ogłaszają swoich kanałów, pozwalając im zachować prywatność;
  3. Lepsze zarządzanie funduszami: lepsza kontrola nad tym, które monety wykorzystuje się do zasilania kanałów. Wycofywanie się z węzłów pozwala uniknąć wielu pułapek z niepotwierdzonymi transakcjami;
  4. option_data_loss_protect jest teraz domyślnie włączona. Wzmacnia zarówno własne zabezpieczenia przed danymi, jak i danymi peerów;
  5. Lepsza dokumentacja: najlepsze funkcje są bezużyteczne, jeśli nie są dobrze udokumentowane. Z tego powodu ewoluowała dokumentacja, która jest teraz automatycznie generowana na lightning.readthedocs.io.

Adopcja Lightning Network ciągle wzrasta

W ubiegłym tygodniu współzałożyciel i CEO Blockstream Adam Back wziął udział w Bitcoin Lightning Torch. Następnie „przekazał pochodnię” dawnemu dyrektorowi handlowemu PayPal i wczesnemu fanowi Blockstream, Reidowi Hoffmanowi. Ten skomentował:

https://twitter.com/reidhoffman/status/1100483444478435328

W styczniu, firma technologiczna Blockchain Bitfury Group wydała serię nowych narzędzi dla programistów, aby zwiększyć powszechność użycia LN. Warto przypomnieć, że w grudniu zeszłego roku pojemność Bitcoin Lightning Network przekroczyła 2 miliony dolarów.

Również w grudniu, laboratorium badawczo-rozwojowe TenX przetestowało wykorzystanie swojego protokołu cross-blockchain do wymiany tokenów ERC20 na Bitcoin przy użyciu LN.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Zapraszam do dyskusji.

Komentarze