Blockchain: Tajlandia opracowała specjalny system głosowania

Zastosowania technologii blockchain można wypunktować na długiej liście. Dzisiaj przyjrzymy się jednemu z wielu możliwości – głosowaniem w wyborach. Nectec, tajlandzkie centrum badań technik komputerowych ogłosiło, iż opracowali specjalny system głosowania oparty o technologię blockchain. Jak podaje centrum, dzięki nowemu systemowi możliwe będzie egzekwowanie głosów mieszkańców, zarówno w wyborach krajowych, regionalnych i lokalnych. Zgodnie z Nectec, system ten zmniejszy możliwość manipulacji oraz oszustw podczas zbierania głosów, a także przyspieszy cały proces głosowania.

Dzięki zdecentralizowanej naturze technologii blockchain, nadaje się ona idealnie do zadań tj. wybory prezydenckie czy samorządowe, w których najważniejsza jest przejrzystość zawartych danych oraz ich jednakowość. Nectec zostało utworzone w 1986 roku pod działaniami Ministerstwa Nauki, Technologii i Energii. Obecnie Nectec stanowi ustawową organizacją rządową, której głównym zadaniem jest podejmowanie, wspieranie i promowanie badań i rozwoju elektroniki i technologii komputerowych. NECTEC zapewnia również powiązania między środowiskami badawczymi i przemysłem poprzez ustanowione sektory przedsiębiorcze i programy przemysłowe.

„Nectec opracował system oparty o technologię blockchain do głosowania elektronicznego. System może być stosowany do wyborów krajowych, regionalnych lub lokalnych, a także zbierania głosów biznesowych, takich jak wybór nowego zarządu w firmie.” – powiedział Chalee Vorakulpipat z Nectec

Jedną z najważniejszych zalet blockchainu w przypadku zbierania głosów jest zminimalizowanie możliwych oszustw i manipulacji głosami. Blockchain eliminuje potrzebę zbierania głosów z punktów wyborczych i dostarczania do centralnej jednostki administracyjnej. Dzięki temu możemy oszczędzić ogromne koszty pracy, a przede wszystkim – zapobiec potencjalnym oszustwom. Głosy mogą być wysyłane bezpośrednio od wyborcy do systemu – bez pomocy osób trzecich. Jak podaje Bangkokpost, system może zostać przetestowany na mniejszą skalę, tj. podczas wyborów na uniwersytetach, czy prowincjach. Jeśli system zostanie w pełni dopracowany, a wiarygodność głosów zapewniona – wtedy będziemy mogli mówić o pozytywnym wykorzystaniu tej inicjatywy.

Blockchain
źródło: pixabay.com

Szwajcarskie miasto Zug organizowało próbne głosowania

Pomysł z wykorzystaniem blockchainu dla lepszej wydajności wyborów nie jest nową ideą. Już w czerwcu ubiegłego roku pisaliśmy o przeprowadzeniu próbnego głosowania w szwajcarskim mieście Zug – również na podstawie technologii blockchain. Władze miasta zorganizowały dla swoich mieszkańców testowe głosowanie pod koniec czerwca 2018 roku. Władze zastanawiały się wówczas, czy blockchain będzie można zastosować na szerszą skalę, w celu rozwoju przyszłej digitalizacji miasta.

Jak to bywa w świecie nowych technologii, istnieją ich zwolennicy jak i przeciwnicy, twierdzący wspólnie swoje racje i utwierdzający się w przekonaniach, iż dana technologia nie sprawdzi się w praktyce. Podobny aspekt dotyka blockchainu, niewątpliwie innowacyjnej i przyszłościowej technologii. Co Wy jednak sądzicie o możliwościach blockchainu? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze