Blockchain IBM | 7 dni w przeciągu 1 sekundy | 28 ton pomarańczy

1 704
Dwie potężne firmy uruchomiły pilotażowy projekt, który polega na przewozie pomarańczy z Chin do Singapuru z okazji Nowego Roku. Blockchain IBM znacznie przyspieszy proces dostaw, jednocześnie oszczędzając ogromne ilości czasu i pieniędzy.

 

Pilot

31 stycznia 2019, IBM wydał komunikat, w którym przedstawił współpracę z PIL (Pacific International Lines). Jest to jeden z największych na świecie operatorów statków kontenerowych. Współpracują w celu przetestowania Blockchaina IBM oraz przetransportowania 28 ton pomarańczy na Nowy Rok w Singapurze, 5 lutego.

Główne działania IBM i PIL skupiają się na efektywniejszym przebiegu listów przewozowych, czy też konosamentów – Bill of Lading (e-BL).

Wedle noty prasowej, listy przewozowe będą, w ramach powyższego celu, rejestrowane na Blockchainie IBM. Firma twierdzi, że zredukują w ten sposób czas obiegu dokumentów z siedmiu dni do jednej sekundy. Wszystko ma się dziać natychmiastowo i zapobiegać fałszowaniu dokumentów (40% oszustw w działalności morskiej jest związana właśnie z dokumentacją).

Firma Hupco jest głównym importerem pomarańczy do Singapuru, przy użyciu e-BL odbiorą już w najbliższych dniach blisko 108 000 mandarynek. Warto dodać, że mandarynki (pomarańcze) są symbolem dostatku w chińskiej kulturze.

 

Oszczędności

Blockchain IBM nie tylko zredukuje czas obiegu dokumentów w branży morskiej, ale znacząco obniży koszty pośrednie i administracyjne w ogóle.

Elektroniczne listy przewozowe na Blockchainie spowodują, że statki nie będą musiały czekać w dokach wiele dni na weryfikację e-BL. Zaoszczędzi im to sporych kosztów przechowywania, a sprzęt zostanie lepiej wykorzystany. Ponadto znacznie obniżą się koszty elektryczności zużywanej na schładzanie pokarmów, a konsumenci otrzymają świeższe produkty.

Kolejną zaletą tego typu systemu to możliwość wglądu w dokumentację w czasie rzeczywistym. Dokumenty te są łatwo weryfikowalne i odporne na manipulacje.

 

Blockchain IBM

Wprowadzenie pilotażowego projektu elektronicznego e-BL zostało już zapowiedziane w październiku 2018 r. Przyjrzyjmy się więc, co sądzą dyrektorzy obu spółek o aktualnie toczonych działaniach na morzu i w portach.

Dyrektor wykonawczy PIL, Lisa Teo powiedziała:

Cieszymy się ze stale postępującej blockchainowej współpracy z IBM. Do dziś, otrzymaliśmy bardzo pozytywne informacje zwrotne od branży i instytucji rządowych. […]

CEO i prezes IBM Asia Pacific, Harriet Green powiedziała:

Sieć handlowa bazująca na blockchainie będzie przełomem, a my mamy wielką szansę, teraz z naszym partnerem PIL zrewolucjonizować proces dokumentacji. Wszystko w sposób, który przyniesie korzyści całej branży. […]

Co myślicie o powyższej kolaboracji? Znaczna oszczędność czasu i pieniędzy, czy Blockchain IBM wypłynie na szerokie wody? Podzielcie się przemyśleniami w komentarzach, zapraszamy!

Komentarze