Teresa Czerwińska, NBP: Blockchain to jest przyszłość sektora bankowego

Wczoraj zakończyła się konferencja poświęcona technologii w sektorze finansów. Nie zabrakło więc i dyskusji w temacie cyfrowych walut i technologii blockchain. 

Kryptowaluty przyszłością bankowości, czy jej kresem?

4 i 5 grudnia 2019, jak co roku, odbyła się konferencja Impact Fintech 2019 poświęcona, jak sama nazwa wskazuje, fintech’owi. Mówiono tam o finansach i bankowości, jaką znamy dziś i co tę branżę czeka jutro. Wydarzenie to jest niezwykle ważne dla każdego z nas, bo w końcu wszyscy posługujemy się środkiem wymiany wartości, jaką jest pieniądz, każdego dnia. A goście konferencji decydują o tym, czym będziemy płacić, jak będziemy płacić i tworzą przyszłe rozwiązania w tym zakresie. Poza tym Polska znajduje się w czołówce krajów, które niezwykle szybko przyswajają nowe metody płatności mobilnych itd.

Na tegoroczną edycję Impact Fintech zawitało wielu znamienitych gości. Przedstawiciele narodowych instytucji płatniczych (NBP, PKO, KNF), polskich i zagranicznych banków, ale również regulatorzy z całego świata, fintech i startup’y. Nie zabrakło również podmiotów związanych stricte z kryptowalutami i technologią blockchain, pojawił się m.in. (Blockchain.com czy Ripple). 

To co nas szczególnie zainteresowało to wypowiedź Teresy Czerwińskiej, doktora ekonomii, członka Zarządu Narodowego Banku Polskiego i byłej minister finansów.

Dr Czerwińska zapytana o blockchain i jak ta technologia jest wykorzystywana dziś w bankowości, odpowiedziała:

Technologia blockchain, usługi chmurowe to jest raczej przyszłość naszego sektora bankowego i my to wyraźnie widzimy. Wyraźną dysproporcję pomiędzy tym, co widzimy w mediach, a tym co rzeczywiście się dzieje w bankach.

Była Pani Minister, obejmująca urząd w I poł. 2019 r. mówiła, że blockchain jest na razie forpocztą dla sektora bankowego. PKO BP jest ponoć liderem w tym zakresie, jak wiemy bank wypracował własny blockchain prywatny, czy też korzysta z typu federacyjnego (np. Hyperledger). 

Przedstawicielka NBP wspomniała również o usługach chmurowych, miejmy tylko nadzieję, że nie utożsamia technologii blockchain z chmurą. Choć z drugiej strony nie jest ona specjalistką w tym zakresie, a więc można jej wybaczyć i cieszyć się, że przedstawiciele polskich instytucji finansowych są w ogóle obecni. 

Co sądzicie o wypowiedzi Pani Minister? Czy blockchain wśród setek innych rozwiązań fintech’owych na pewno stoi jeszcze na piedestale innowacyjności? Jeśli byliście na Impact Fintech’19 podzielcie się wrażeniami w komentarzach.
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze