Chiński ranking uznał blockchain EOS za najlepszy

źródło: pixabay.com
2 275

EOS jest najlepszym blockchain’em?

Jedna z chińskich firm – China Electronic Information Industry Development (CCID) zajmująca się od pewnego czasu tworzeniem rankingu najlepszych blockchain’ów na całym Świecie, zaktualizowała swoje zestawienie. Nowym liderem został blockchain EOS. Zdetronizował on Ethereum, które do tej pory firma uznawała za najlepszy łańcuch bloków. Nie wiadomo, czy chińscy autorzy rankingu uwzględnili problemy z uruchomieniem blockchaina EOS, takich jak zawieszenie 27 kont bez żadnego wytłumaczenia, krytyka ze strony wybitnych profesorów takich jak Emin Gun Sirer z University Cornell oraz pioniera smart contract’ów Nicka Szabo.

Cały ranking prezentuje się następująco:

Źródło: CCN

Zwycięstwo na wyrost?

EOS wygrywa w nim pod względem technologicznym oraz wdrożonych innowacji z łączną punktacją 161,5. Na podium znalazły się Ethereum (138,4 punktów) oraz chińskie NEO (109 punktów). W zestawieniu pojawiły się również inne kryptowaluty takie jak: Stellar, Lisk, Nebulas, Steem, BitShares, Ripple czy Qtum. Ranking sam nie jest idealny, ponieważ można kategoryzować sieci blockchain na różne zastosowania takie jak inteligentne kontrakty, realizacja płatności, token narzędziowy, protokoły bankowe itp. Ma on jednak tą zaletę, że jest dość przejrzysty i dzieli kryteria oceny na aspekty technologiczne, użytkowe i innowacyjne. EOS w tym pierwszym kryterium może wygrywać ze względu na protokół PoS. Jednak bazuje on ciągle na sieci ETH, co niekoniecznie powinno dawać mu taką przewagę w tej kategorii. W aspekcie innowacyjności także Ethereum powinno być wyżej ocenione, chociażby ze względu na większą społeczność programistyczną, która nieustannie pracuje nad udoskonaleniem sieci. EOS jest jednak postrzegany jako projekt z potencjałem, lecz dopiero na bardzo wczesnym stadium. Dużo zależy zatem od tego, czy rzeczywiście zespół upora się z dotychczasowymi błędami, które zostały wykryte podczas uruchomienia mainnetu. Jednak opublikowany ranking może zmotywować społeczność do dalszego doskonalenia tego projektu.

Jakie jest Wasze zdanie na temat powyższego rankingu? Czy odzwierciedla on dobrze potencjał, jak i dotychczasowe dokonania każdego z tych projektów? Zapraszamy serdecznie do dyskusji. O innych tego typu rankingach będziemy informować na bieżąco. 

Komentarze