Blockchain aparatem opresji w rękach skarbu państwa? | Cyfrowy fiskus

1 822
Cyfrowy fiskus powoli staje się rzeczywistością. Internetowe deklaracje podatkowe i e-PIT pozwalają na szybkie rozliczenie się z urzędem skarbowym, a ministerstwo finansów mówi, że wkrótce powstanie e-urząd skarbowy. Blockchain ma być jedną z technologii, którą wykorzysta nowy system podatkowy. 

Przyjazny, przejrzysty, prosty

Na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos eksperci stwierdzili, że blockchain osiągnie największy potencjał do roku 2023 w zakresie zastosowań rządzących. Według nich, podatki będą mogły być pobierane tak szybko, jak nigdy dotąd, a to wszystko przy pomocy rejestrów rozproszonych blockchain. Nie demonizując, blockchain pomoże również rozwiązać problem wydawania niepoprawnych interpretacji podatkowych. Zdarza się to bowiem nader często, bo ponad 3,5 tysiąca w ciągu ostatnich pięciu lat. 

W ostatnim czasie agencja informacyjna Newseria przeprowadziła wywiad z pełnomocnikiem ministra finansów ds. informatyzacji, Przemysławem Koch. Wkrótce, bo już w przyszłym roku mamy ujrzeć pierwszą wersję cyfrowego fiskusa, e-urzędu skarbowego powstałego przy pomocy m.in. blockchaina.

Technologie takie jak blockchain, internet of things, sztuczna inteligencja czy big data i cloud computing, to są środki, które będziemy wykorzystywać w celu budowy bezpiecznego, szczelnego systemu podatkowego. Będzie on zgodny z naszą wizją i koncepcją, którą określamy jako 3P, czyli przyjazny, przejrzysty i prosty.

Koncepcja systemu 3P jest kolejnym etapem rozwoju polskiego systemu podatkowego. Usługa Twój e-PIT w roku 2019 pozwoliła wielu Polakom rozliczyć się z podatku dochodowego. „Nie robiąc nic lub za pomocą dwóch kliknięć” – mówi Przemysław Koch. 

Polski system podatkowy

Jak wspomniał reprezentant ministra finansów, nie tylko blockchain wpłynie na innowacje w polskim systemie podaktowym. Przyczyni się do tego również technologia IoT, sztuczna inteligencja, czy big data. Resort finansów w ten sposób chce stworzyć w pełni cyfrowy urząd skarbowy, w którym Polacy załatwią swoje sprawy “przyjaźnie, przejrzyście i prosto”. 

Co ciekawe, jeszcze w tym roku prawdopodobnie uruchomiony zostanie projekt VAT Out, który zakłada likwidację obowiązku składania deklaracji VAT-owskich

Naszym strategicznym projektem, który właśnie uruchomiliśmy, jest wdrożenie e-urzędu skarbowego. Mamy wizję, w ramach której stworzymy urząd skarbowy, który będzie w stu procentach zdigitalizowany, dostępny w przestrzeni wirtualnej, w internecie. Chcemy, żeby podatnik, korzystając z naszego portalu i z e-urzędu skarbowego, mógł w sposób kompleksowy zostać obsłużony przez naszego urzędnika, docelowo e-urzędnika. Upraszczamy więc także procesy, które są realizowane dzisiaj przez naszych urzędników w urzędach skarbowych.

Co sądzicie o wizji urzędu skarbowego na blockchainie 3P? Czy nasi rządzący podołają temu wyzwaniu? Zapraszam do dyskusji w komentarzach!

Komentarze