Po co nam kryptowaluty skoro mamy BLIK? | Tokenizacja Mastercard

Mastercard podjął współpracę z Polskim Standardem Płatności, dzięki której użytkownicy BLIK zapłacą za zakupy zbliżeniowo na całym świecie. Nowo opracowana metoda płatności zbliżeniowej BLIK jest oparta na technologii tokenizacji Mastercard i generowaniu tokenów dla transakcji bezgotówkowych.

BLIK zamiata kryptowaluty pod dywan

15 października Polski Standard Płatności (PSP), spółka odpowiedzialna za stworzenie BLIK, rozpoczęła współpracę ze światowym gigantem płatności Mastercard.

Celem współpracy jest wdrożenie nowej metody płatności, a mianowicie płatności zbliżeniowych smartfonem przy użyciu BLIK. Nowa funkcjonalność wykorzysta wszystkie terminale POS (czyli te, przy których płacimy na co dzień kartą) Mastercard na całym świecie.

Tam, gdzie zapłacicie kartą Mastercard, tam i zapłacicie zbliżeniowym BLIKIEM, zarówno w Polsce, jak i za granicami naszego kraju. Pierwsza wersja nowego modelu płatności ma trafić na rynek w ciągu dwóch najbliższych kwartałów.

Czyżby to nie kryptowaluty miały być cyfrową rewolucją? Mówi Bartosz Ciołkowski, polski dyrektor generalny Mastercard Europe:

Wierzymy, że cyfrowa przyszłość będzie oferować konsumentom nowe sposoby płacenia za codzienne zakupy, z niespotykanym dotąd poziomem wygody, szybkości i bezpieczeństwa. Kluczem do wdrażania innowacyjnych rozwiązań jest współpraca, dlatego Mastercard wchodzi w różne partnerstwa z podmiotami dysponującymi unikalną technologią. Dzięki temu możemy być częścią i ważnym elementem rewolucji cyfrowej.

Czyżby Mastercard odrzuciło technologię rejestrów rozproszonych blockchain i kryptowalut? Projekt kryptowaluty Facebooka Libra już porzucili, co dalej?

Płatności zbliżeniowe BLIK, które wkrótce nadejdą, będą zintegrowane z usługą Mastercard Digital Enablement Service (MDES). Proces uwierzytelniania płatności dzięki temu, będzie przeprowadzany bezpośrednio w aplikacji mobilnej banku oferującego BLIKA. Co najciekawsze, Mastercard wykorzysta do tego technologię generowania tokenów:

Technologia tokenizacji Mastercard umożliwia generowanie tokenów dla transakcji bezgotówkowych, co zapewnia najwyższe bezpieczeństwo przy maksymalnej wygodzie dla użytkownika.

Od projektu Libra odeszło wiele ważnych podmiotów ostatnimi czasy, w tym Visa czy Mastercard. Nie wydaje Wam się jednak, że współpraca z BLIKIEM i “tokenizacja” to nie próba stworzenia czegoś autorskiego w tym zakresie? Zapraszam do wymiany opinii w komentarzach. 

Komentarze