Bitzlato Rosjanina „rajem dla przestępców”

3 109

Amerykańskie władze poinformowały o aresztowaniu obywatela Rosji, założyciela platformy kryptowalutowej Bitzlato z siedzibą w Hongkongu. Anatolija Legkodimowa oskarżają o wypranie 700 mln dolarów pochodzące z działalności przestępczej.

Anatolij Legkodimow, 40-letni obywatel Rosji mieszkający w Chinach, został zatrzymany w nocy w Miami na Florydzie, w ramach międzynarodowej operacji z udziałem francuskich agentów. Następnie przed sędzią federalnym, postawiono mu zarzuty działalności przestępczej opierającej się na nieautoryzowanych przelewach pieniężnych.

Zastępca prokuratora generalnego, Lisa Monaco poprowadziła konferencję prasową, ogłaszając zakończenie udanej akcji, opisując ją jako „ mającą znaczący wpływ” na świat przestępczości kryptowalutowej oraz działających w nim hakerów i oszustów.

„Dzisiaj Departament Sprawiedliwości zadaje cios ekosystemowi kryptowalut” i „reaguje na kryzys zaufania na rynkach kryptowalut” – skomentowała na konferencji prasowej zastępca prokuratora generalnego. „Niezależnie od tego, czy łamiesz prawo w Chinach czy Europie, czy działasz w naszym systemie finansowym z tropikalnej wyspy, możesz spodziewać się, że zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności za swoje czyny przed sądem amerykańskim” – dodała Lisa Monaco, nawiązując do aresztowania na Bahamach byłego szefa giełdy kryptowalut FTX, Sama Bankmana-Frieda.

W tej nowej sprawie amerykański wymiar sprawiedliwości zarzuca Anatolijowi Legkodimowowi, że przyjął politykę „minimalnej identyfikacji” dla swoich klientów, chwaląc się, że nie prosi o „selfie ani paszporty”. W rezultacie Bitzlato stało się „rajem dla funduszy przestępczych”, według Departamentu Sprawiedliwości.

Firma jest oskarżana o przeprowadzanie większości transakcji za pośrednictwem „Hydra Market”, najważniejszej platformy sprzedażowej w darknecie, do momentu, gdy nie została dezaktywowawana w kwietniu w ramach wspólnej operacji władz niemieckich i amerykańskich.

Działająca w języku rosyjskim od 2015 roku firma Hydra Market sprzedawała w darknecie zarówno narkotyki, jak i fałszywe dokumenty. Według władz USA użytkownicy Hydry wymienili ponad 700 milionów dolarów w kryptowalutach za pośrednictwem Bitzlato. Według postawionych zarzutów, Anatolij Legkodimow wiedział, że jego klienci ukrywają się pod fałszywymi tożsamościami w celu prowadzenia nielegalnej działalności. W jednej z wiadomości prywatnych przyznał, że to „oszuści”.

Wiodąca na świecie kryptowaluta, BTC, spadła z 21 500 USD do około 20 500 USD w trakcie konferencji Departamentu Sprawiedliwości, odwracając trend wzrostowy, w którym jej cena wzrosła o prawie jedną trzecią od początku roku.

Komentarze