Podkomisja ds. zasobów cyfrowych zbada kryptowaluty

2 337

Kongresman Patrick McHenry z Izby Reprezentantów USA powiedział w czwartek, że tworzy nową kongresową podkomisję zajmującą się zasobami cyfrowymi. Podkomisja ds. aktywów cyfrowych będzie działać w ramach House Financial Services Committee i stanie się pierwszą komisją w Stanach Zjednoczonych, która skupi się konkretnie na aktywach cyfrowych.

Zgodnie z komunikatem prasowym, nowa podkomisja zapewni federalnym organom regulacyjnym wytyczne dotyczące walut cyfrowych i będzie promować technologię finansową. Eksperci opracują rozwiązania mające na celu wzmocnienie różnorodności i integracji w branży przy jednoczesnym promowaniu fintech.

Podkomisji zajmującej się kryptowalutami przewodniczyć będzie republikański kongresman French Hill, który jest znany z pionierskich wysiłków na rzecz odkryciacyfrowej waluty Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych.

Jak twierdzi Hill „w dobie wielkiego postępu technologicznego i zmian w branży finansowej, naszym zadaniem jest podążać za trendami i promować odpowiedzialną innowacyjność oraz bezpieczny i efektywny rozwój innowacji FinTech w Stanach Zjednoczonych”.

Utworzenie nowej podkomisji Izby Reprezentantów USA zostało ogłoszone w następstwie dochodzenia Komisji Usług Finansowych Izby Reprezentantów, które zostało wszczęte po upadku giełdy kryptowalut FTX z siedzibą na Bahamach. Nowy przewodniczący komisji, McHenry, stwierdził, że Komisja Papierów Wartościowych i Giełd nie robi wystarczająco dużo przeciwko przestępcom kryptowalutowym.

Wspomniane dochodzenie zostało przeprowadzone w trakcie intensywnych działań legislacyjnych w USA, podejmowanych przez ustawodawców w celu zajęcia się niedociągnięciami regulacyjnymi w następstwie upadku reputacji FTX. W grudniu senator Elizabeth Warren przedstawiła nowy projekt ustawy, który wymagałby od amerykańskich firm kryptowalutowych przestrzegania niektórych nowych zasad dotyczących banków, ich klientów, w celu zapobiegania praniu brudnych pieniędzy.

Na utworzenie komisji skupiającej się na kryptowalutach zdecydował się również Salvador. Kraj ten mocno angażuje się w świat blockchain i aktywów cyfrowych. Krajowa Komisja ds. Zasobów Cyfrowych działająca w Salwadorze, będzie odpowiedzialna za kontrolę przepisów i rozwój rynku zasobów cyfrowych w kraju. Ustawa, którą niedawno zatwierdzono mówi, że „Salwador musi przyjąć innowacyjne środki, które pozwolą mu konkurować w wyścigu o przyciąganie bezpośrednich inwestycji zagranicznych ze strony ważnych firm technologicznych na całym świecie”.

Komentarze