Bitstamp wygrywa sprawę i wchodzi do Hiszpanii

Bitstamp rozpoczyna działalność w Hiszpanii

Giełdy kryptowalut biją się dziś o każdego klienta. Teraz Bitstamp rozpoczyna działalność w nowym państwie

Procesy administracyjne potrafią przyprawić niejednego o spory ból głowy. Działalność platformy Bitstamp na półwyspie Iberyjskim stała pod znakiem zapytania do czasu rozstrzygnięcia kwestii przez bank centralny Hiszpanii. Według najnowszych informacji wydał on już zgodę na prowadzenie działalności. Tym samym wspomniane państwo jest kolejnym krajem europejskim, które udzieliło licencji giełdzie Bitstamp.

Jak rozwija się Bitstamp?

Początkowo platforma została zarejestrowana w 2011 roku, a jej siedzibą jest Luksemburg. 11 lat to spory czas na rynku kryptowalut, nie można więc odmówić jej pewnego doświadczenia z klientami. Giełda posiadała już wcześniej licencję do działania na terenie Holandii, jednak to właśnie aktualny rok przyniósł jej szczególny rozwój. W lipcu zatwierdzono jej obecność we Włoszech, a teraz otrzymujemy informację o rozpoczęciu działalności w Hiszpanii – jak poinformował sam Bitstamp w czwartkowym mailu. Teraz platforma będzie mogła oferować klientom usługi wymiany wirtualnej waluty dla waluty fiducjarnej, a także usługi przechowywania portfela elektronicznego.

Zobacz też: Giełdy krypto masowo ujawniają swoje portfolio

Hiszpania – jaki to rynek dla kryptowalut?

Jak twierdzi hiszpański regulator – Krajowy urząd ds. rynku papierów wartościowych, już prawie 7% obywateli tego słonecznego państwa zainwestowało w kryptowaluty. Powodem takiego stanu rzeczy jest zapewne między innymi kiepska sytuacja gospodarcza państwa, co skłania ludzi do poszukiwania uniwersalnych sposobów na zarobek. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez wspomnianą instytucję, wiele osób wierzy w technologię blockchain, ale kieruje się również, co naturalne, chęcią zysku. Hiszpański regulator na początku tego roku rozpoczął walkę z reklamami kryptograficznymi, uznając że cyfrowe aktywa są bardzo ryzykowne i nie wskazane do inwestycji.

Stanowisko Unii Europejskiej w sprawie kryptowalut

Podobne zdanie wydaje się prezentować UE, która jest raczej chętna forsować pilotażowy program cyfrowej waluty euro (CBDC), kosztem aktualnego rynku krypto. Tegoroczne działania jak nowe przepisy dotyczące rynków aktywów kryptograficznych (MiCA), przeniesione w głosowaniu na luty przyszłego roku, wskazują na chęć wprowadzenia regulacji w tym obszarze. Nie zniechęca to jednak giełd, ponieważ nie tylko Bitstamp poczynił w tym roku spory rozwój. W ostatnim czasie także Coinbase uzyskał zgodę na działanie w Holandii, zaś Crypto.com rozpoczął funkcjonowanie we Włoszech. Mniej znana platforma Luno została zarejestrowana we Francji.

Podobało się? Sprawdź: Nayib Bukele, prezydent El Salvador: od jutra zaczynamy kupować 1 BTC dziennie

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze