BitMarket24 kończy działalność przez wpisanie podmiotu na listę ostrzeżeń KNF

2 133

Funkcjonowanie przedsiębiorstw z branży kryptowalut oraz technologii blockchain to twardy orzech do zgryzienia w świetle polskiego prawa. Jak informowaliśmy w zeszłym miesiącu, BitMarket24 został wpisany na listę ostrzeżeń publicznych KNF, na podstawie art. 150 ust. 1. Zgodnie z dzisiejszym oświadczeniem giełdy, kończy ona działalność przez wpisanie do powyższego rejestru. Powodem było odcięcie instytucji finansowych (banków) od giełdy. Jest to bez wątpienia spory cios dla polskiej społeczności kryptowalut. Giełda kryptowalut Abucoins również zakończyła działalność przez wpisanie spółki na listę ostrzeżeń publicznych Urzędu KNF.

Podmiot BitMarket24 trafił na listę ostrzeżeń publicznych KNF w styczniu 2019 roku. Giełda została wpisana na listę przez zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 150 o usługach płatniczych. Giełda zwraca się z prośbą do użytkowników o wypłacenie wszystkich środków z kont. Jak informują, wypłacenie środków pieniężnych można dokonać do 19 lutego 2019 roku. Po tym terminie, środki zostaną zwrócone na rachunek bankowy, z którego zostały wysłane. BitMarket24 wpisano na podstawie ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych, art.  150. 1: Kto prowadzi działalność w  zakresie świadczenia usług płatniczych nie będąc dostawcą, podlega grzywnie do 5 000 000 zł albo karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie.

„W związku z wpisaniem BitMarket24 na listę ostrzeżeń publicznych i związane z tym odcięcie giełdy przez instytucje bankowe od tradycyjnego systemu finansowego, zarząd BM24 LTD podjął decyzję o zakończeniu działalności giełdy. Giełda zakończy swoją działalność w dniu 19 lutego 2019 roku o godzinie 24:00:00. Jednocześnie dziękujemy za zaufanie i dotychczasową współpracę. Z poważaniem, Zarząd BM24 LTD.” – oświadczył zarząd giełdy

Poniżej zamieszczamy oświadczenie na Facebookowym profilu giełdy.

giełda kryptowalut knf
źródło: https://www.facebook.com/bitmarket24/

KNF a funkcjonowanie podmiotów w świetle polskiego prawa

Jak widać, działalność podmiotów z branży krypto stanowi ogromny problem dla przedsiębiorców. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podmiotów, które deklarują wolę działania zgodnie z prawem polskim oraz wolę zapewnienia właściwego zabezpieczenia środków (w tym podmiotom działającym na rynku kryptowalut), a potrzebują pomocy w zidentyfikowaniu właściwych przepisów oraz obowiązków prawnych niezbędnych do prowadzenia tej działalności, Urząd KNF powołał Program Innovation Hub, w ramach którego możliwe jest ustalenie wraz z KNF ram prawnych i organizacyjnych takiej działalności w sposób zapewniający zgodność z prawem działalności tych podmiotów oraz bezpieczeństwo środków powierzonych im przez klientów. Komisja stwierdziła po czasie, iż podmioty te nie podejmowały realnych działań w celu uzyskania od KNF niezbędnego zezwolenia i nie wyrażały chęci zmian.

Początek 2018 roku był ciężkim okresem dla polskich giełd BitBay oraz Abucoins. Na listę ostrzeżeń publicznych trafiają podmioty, w sprawie których KNF składa do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Oprócz nazwy podmiotu, pojawią się również informacja o przebiegu postępowania.

Co sądzicie o końcu BitMarket24 i działaniach KNF? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze