Giełda kryptowalut BitMarket24 wpisana na listę ostrzeżeń publicznych KNF

1 467

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) ponownie sprawdza działalność i regulaminy giełd kryptowalut.  Na listę ostrzeżeń publicznych  wpisano dwa nowe podmioty. Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Komisji, podmiot BitMarket24 sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, został wpisany na listę na podstawie art. 150 ust. 1. Na listę trafił również nowy operator giełdy, BM24 LTD z siedzibą w Londynie. Przed BitMarketem znalazły się tam takie podmioty jak BitBay sp. z o.o., czy Abucoins sp. z o.o.

Na listę ostrzeżeń publicznych trafiają podmioty, w sprawie których KNF składa do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Oprócz nazwy podmiotu, pojawią się również informacja o przebiegu postępowania. Jak donosi oficjalny komunikat KNF, firma dostała zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 150 o usługach płatniczych (nieuprawniona działalność w zakresie świadczenia usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego). Komisja Nadzoru Finansowego złożyła zawiadomienie ws. BitMarket24 sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (działalność prowadzona za pośrednictwem serwisu internetowego BitMarket24) do Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Kryptowalut
źródło: https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne

Podmioty zostały wpisane na podstawie ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych art.  150. 1: Kto prowadzi działalność w  zakresie świadczenia usług płatniczych nie będąc dostawcą, podlega grzywnie do 5 000 000 zł albo karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie.

Giełdy kryptowalut, a działania KNF

Działania Komisji Nadzoru Finansowego znacząco spowolniły rozwój rynku kryptowalut w Polsce. Wpisanie spółek BitBay oraz Abucoins w 2018 roku, zaowocowało upadkiem Abucoins oraz przeniesieniem się BitBay na Maltę. W czerwcu ubiegłego roku, Komisja poinformowała o statucie ws. funkcjonowania giełd i kantorów kryptowalut. Stwierdzono wówczas o pełnej legalności tych podmiotów.

KNF przypominało, że podmioty prowadzące działalność w charakterze giełd i kantorów kryptowalut (w przekonaniu KNF), mogły świadczyć klientom usługi płatnicze bez wymaganego zezwolenia KNF co stanowi naruszenie art. 150 ustawy o usługach płatniczych. Powodem działań Komisji w tym zakresie nie było prowadzenie działalności w charakterze giełdy lub kantorów kryptowalut, a uzasadnione podejrzenie niezgodnego z prawem działania bez właściwego zezwolenia, co stwarzało stan potencjalnego zagrożenia dla osób powierzających swoje środki tym podmiotom.

Co sądzicie o działaniach KNF? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze