Bitfinex ponownie pozwany o manipulację rynkiem! Chodzi o Tether

Jak donosi The Block Crypto, Bitfinex został ponownie pozwany o manipulację rynkiem. Podobny los spotkał również Tether oraz ich spółkę matkę iFinex. O co chodzi? Czy platformę spotkają konsekwencje prawne?

Za kulisami

To nie jest pierwszy raz, gdy wokół Bitfinex pojawiają się kontrowersje. Karen Lerner z Kirby McInerney LLP, jeden z prokuratorów zaangażowanych w sprawę, poinformowała w piątek, że sprawę ponownie otwarto w dystrykcie nowojorskim. 

“Powodowie ponownie wnieśli o otwarcie sprawy, aby efektywnie ubiegać się o egzekwowanie praw traderów bitcoina i kontraktów futures”

Powodami w sprawie są Eric Young oraz Adam Kurtz. Panowie wycofali sprawę dzień wcześniej tylko po to, aby ponownie złożyć pozew dzień później. Cała historia ma jednak swój początek w listopadzie ubiegłego roku. Wtedy panowie po raz pierwszy stwierdzili, jakoby Bitfinex podawał nieprecyzyjne informacje. Jak twierdzili, unikanie przejrzystości w sprawie platformy i stablecoina miało na celu dążenie do monopolizacji rynku bitcoina. Nowy pozew uwzględnia także nazwisko Davida Crystala.

Bitfinex i Tether zaprzeczyły oskarżeniom zawartym w pozwie. Podmioty odniosły się do zarzutów opisując je jako niemerytoryczne. Przy okazji wznowienia sprawy, reprezentant platformy, Stuart Hoegner, skomentował wydarzenie w analogiczny sposób.

“Powodowie doszli do wniosku, że lepiej złożyć pozew w południowym dystrykcie Nowego Jorku, co wzbudza pytania, czemu postanowili go złożyć w pierwszej kolejności w Waszyngtonie. Niezależnie jednak od tego, który sąd będzie go rozpatrywał, nadal pozostaje niemerytoryczny i zostanie oddalony w najbliższym czasie”

W środku ognia

Cały pozew ma 97 stron. W środku możemy przeczytać o wszystkich zarzutach, które wysnute są pod adresem Bitfinexu oraz Tethera. 

Jak czytamy, już od 1 października 2014 roku manipulowano poniekąd rynkiem Bitcoina poprzez unikalną kontrolę i wywieranie wpływu na zwiększanie podaży USDT. Wszystko poprzez emisję Tetheru, który nie był poparty dolarem w stosunku 1:1. Następnie nowe USDT wykorzystywano do kupna Bitcoina przez giełdy znajdujące się w USA – takie jak Bittrex czy Poloniex.

“Niczym niepodparte dodrukowanie USDT w sztuczny sposób wpływało na wzrost ceny bitcoina, co umożliwiło pozwanym na czerpanie ponadkonkurencyjnych zysków z działalności traderów”

Bitfinex został oskarżony również o manipulowanie rynkiem instrumentów pochodnych bitcoina, między innymi chodzi tu o kontrakty futures na CME. Pełną treść wspomnianego dokumentu, można przeczytać tutaj. Czy Bitfinex został pozwany słusznie? To okaże się w przyszłości.

Od Redakcji

Czy zapisaliście się już do newslettera Bithub i odebraliście swój Kurs Analizy Technicznej Bitcoina i Kryptowalut Alternatywnych? Możecie to zrobić z poziomu strony głównej naszego serwisu lub poniższego artykułu:

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx