Bitfinex prezentuje Shimmer | Czy nowe narzędzie ograniczy nadużycia w tradingu?

Giełda Bitfinex wprowadza Shimmer. Narzędzie ma wykrywać podejrzaną aktywność na rynku i zapewnić bezpieczne procesowanie transakcji.

Bitfinex poinformował, że jego najnowszy produkt będzie działał w celu zwalczania „nadużyć na rynku” i promowania „zdyscyplinowanego tradingu” kryptowalutami.

Shimmer został stworzony do wyszukiwania i badania praktyk manipulacyjnych i podejrzanych transakcji, które mogą mieć miejsce za pośrednictwem Bitfinex, aby chronić fundusze traderów.

Jak działa Shimmer?

Według Bitfinex, jeśli Shimmer wykryje jakieś nieprawidłowości, przekaże szczegóły domniemanej manipulacji zespołowi nadzoru Bitfinex. Specjaliści otrzymają podsumowania e-mail i będą powiadamiani o wszelkich podejrzanych aktywnościach handlowych we wszystkich parach oferowanych na giełdzie, co pozwoli im podjąć kolejne kroki.

„W zależności od powagi sytuacji zostaną zastosowane różne działania” – wyjaśnił Paolo Ardoino, CTO Bitfinex w oświadczeniu dla Decrypt.

„Celem tego nowego narzędzia jest zapewnienie wszystkim uczciwych i bezpiecznych rynków, dlatego zawsze będziemy działać w najlepszym interesie społeczności Bitfinex.”

Tymczasem… Nie nikną czarne chmury nad Bitfinexem

Jedną z największych taktyk manipulacyjnych, które Shimmer mógłby wykrywać jest oczywiście wash trading. Praktyka ta polega na działaniu użytkowników, którzy kupują i sprzedają aktywa w celu wprowadzenia rynku w błąd. Shimmer miałby informować traderów o realnej skali podaży i popytu, która istnieje dla danego tokena.

Istnieją jednak obawy, że Shimmer może być mirażem, biorąc pod uwagę powiązania Bitfinex z kontrowersyjnym procesorem płatności Crypto Capital.

Bitfinex rzekomo stracił ponad rok temu prawie 1 miliard dolarów funduszy. Środki było podobno w posiadaniu Crypto Capital, który twierdzi, że zostały zajęte przez polskich, amerykańskich i portugalskich urzędników.

Według pozwu z kwietnia 2019 r. złożonego przez biuro prokuratora generalnego w Nowym Jorku iFinex – firma, która jest zarządza zarówno Bitfinexem, jak i Tetherem – miała nielegalnie wykorzystywać rezerwy Tether, aby zastąpić 850 milionów dolarów funduszy, które należały do ​​użytkowników Bitfinex.

W trakcie przewodu procesowego iFinex stwierdził również, że fundusze te zostały „przejęte i zabezpieczone” oraz że firma robi wszystko, co w jej mocy, aby uwolnić pieniądze. Prokurator Generalny pozostaje nieprzekonany. Tymczasem firma twierdzi, że spłaciła w lutym kolejne 100 milionów dolarów pożyczki od Tether.

Komentarze