Bitcoina jest mało. Tak naprawdę, to mniej niż 18 milionów!

1 974
Niedawno świętowaliśmy wydobycie kolejnej okrągłej liczby BTC. Całkowita podaż wydobytych bitcoinów wynosi według coinmarketcap ponad 18 milionów. Prawda jest jednak zgoła inna. Bitcoina jest mało – głównie dlatego, że spora liczba coinów jest na zawsze zablokowana na portfelach.

Ograniczenie ograniczonej podaży

Bitcoina jest mało. W aktywnym obiegu znajduje się około 16.5 miliona sztuk. Oznacza to, że około 1,5 miliona jest zagubionych/zablokowanych na portfelach. Wliczają się w to bitcoiny skradzione oraz zgubione.

Ciekawą statystykę na ten temat przedstawiło na swwoim Twitterze Coinmetrics. Według ich badań, przynajmniej 1,5 miliona BTC jest zgubionych, a 197 000 zostało ukradzionych. Są to oczywiście jedynie szacunki, gdyż wskazanie dokładnych liczb jest niezwykle trudne.

Dzienne przepływy bitcoina oscylują w granicach 2-3 milionów. Giełdy posiadają około 6,7% całkowitej podaży i to właśnie one są największymi wielorybami. Dodatkowo, najpopularniejszą kryptowalutę gubiono już na wiele różnych sposobów. Do najpopularniejszych zaliczają się nieściągnięte nagrody czy 50 BTC z pierwszego bloku, których nie ma w rejestrze. Obok tego pojawiają się także sytuacje wysyłania bitcoina na nieistniejące adresy lub adresy Bitcoin Cash. Mimo to, najoczywistszym sposobem zgubienia BTC jest zapominanie klucza prywatnego.

Szansa na większe ceny rynkowe?

Niedobór bitcoina wspomina się w kwestiach ekonomicznych, a także wielkości bogactwa poszczególnych gospodarek. Teorie o bitcoinie jako globalbnej rezerwie walutowej doprowadziły do estymacji jego ceny na wysokim poziomie.

Obecnie z bitcoina korzysta 500 000 do 700 000 adresów dziennie. Miliony codziennie są przesyłane między nimi. Popularne hodlowanie na pewno nie jest strategią sprzyjającą budowaniu wartości. Już prędzej płynność i trading są w stanie tego dokonać.

Warto pamiętać, że sama aktywność sieci BTC podąża za zdarzeniami cenowymi. Zazwyczaj, wraz ze wzrostem ceny, dokonuje się więcej przesyłów najpopularniejszej kryptowaluty. Podobnie dzieje się w przypadku drastycznego spadku. Wyobraźmy sobie, jak duży wpływ na rynek mogłoby mieć odzyskanie tych wszystkich BTC, które dzisiaj uznawane są za skradzione lub zaginione. Jak myślicie? Czy namieszałyby na rynku?

Komentarze