Bitcoin za 285 tysięcy złotych! | Takie okazje tylko w Zimbabwe

W świetle zakazu handlu kryptowalutami, jak i teraz zakazu handlu obcymi walutami fiducjarnymi społeczność Zimbabwe buntuje się i znajduje rozwiązanie w Bitcoinie.

Bitcoin za $76 000

Wiele miejsc na świecie nie jest jeszcze przygotowanych na kryptowalutową rewolucję, która niewątpliwie zatacza coraz szersze kręgi. Afryka to jedno z takich miejsc, w którym widzi się ogromną szansę na zaistnienie walut cyfrowych wśród tamtejszej społeczności. Często przytaczanym argumentem, który optuje za tym stwierdzeniem, brzmi – “konta w banku ma niewielu, lecz smartfona ma już każdy”.

Niestety Zimbabwe, a przynajmniej rząd tego kraju nie pozwala obracać kryptowalutami już od maja 2018 roku, dlatego też nie znajdziemy tam żadnej giełdy wymiany kryptowalut. Jedynym miejscem, w którym możemy to zrobić to portal LocalBitcoins.com.

W tamtym też miejscu na początku ubiegłego tygodnia mogliśmy zobaczyć Bitcoina sprzedawanego po niebywałym kursie – 76 000 dolarów!

Obecnie sytuacja już się nieco uspokoiła, ale i tak cena za jednostkę BTC na portalu LocalBitcoins w Zimbabwe wynosi ponad 18 000 dolarów.

Co było powodem takiego wzrostu ceny?

Dolar Zimbabwe Reaktywacja

Zimbabweński rząd poszedł o krok dalej – zakazał handlu tradycyjnymi, obcymi walutami fiat, w tym trzonem zimbabweńskiej gospodarki, czyli dolarem amerykańskim.

Warto przypomnieć, że US Dollar stał się głównym środkiem wymiany wartości z powodu hiperinflacji w kraju w 2008 roku. Inflacja w tamtym okresie w Zimbabwe niewiele odbiegała od tego, co dzieje się dziś w wenezuelskiej rzeczywistości – 231 000 000% osiągnęła inflacja w 2008 w Zimbabwe. Wtedy też dolara zimbabwe (ZWR) zastąpiono dolarem amerykańskim.

W styczniu 2009 roku, nominały ZWR wynosiły nawet 100 bilionów.

Rząd Zimbabwe pragnie przywrócić narodową walutę do codziennego użytku. Dolar zimbabwe znów ma stać się centrum, głównym środkiem wymiany wartości wśród społeczności Zimbabweńczyków.

Czy to się uda? Czas pokaże, choć, jak wiemy, usilne wprowadzanie zmian skutkuje buntem i poszukiwaniem innych rozwiązań – w tym przypadku jest to Bitcoin.

Czy zimbabweńskiemu rządowi uda się zreaktywować narodową walutę? Co myślicie o tak ogromnej cenie za jednostkę BTC? 

Komentarze