Bitcoin: Wenezuelski odpowiednik sklepów Biedronka akceptuje kryptowaluty

źródło: pixabay.com
1 530

Adopcja kryptowalut staje się coraz bardziej realna, szczególnie w krajach, które objęte są sankcjami gospodarczymi, czy też borykają się z ogromnym wzrostem inflacji. Wenezuela jest tego idealnym przykładem. Rząd kraju stworzył własną kryptowalute „Petro„, aby obejść sankcje Stanów Zjednoczonych i poprawić tragiczny stan krajowej gospodarki. Na internetowym forum reddit.com, pojawił się wpis odnośnie możliwości zapłaty kryptowalutami w wenezuelskim odpowiedniku sieci sklepów Biedronka. Jak sie okazało, sieć ta akceptuje kryptowalute Bitcoin, a użycie kryptowalut staje się tam coraz bardziej popularne. 

Zakupy z użyciem kryptowaluty Bitcoin zostały wykonane dla potrzebujących dzieci, które nie mają możliwości zakupu ubrań, czy przyborów szkolnych. Cała akcja pokazuje, jak płatności kryptowalutami mogą odmienić czyjeś życie, zwłascza w krajach takich jak Wenezuela – gdzie kryptowaluty są jedną z niewielu możliwości nabywania towarów i usług.

„Adopcja! Wielka wenezuelska sieć sklepów zaczęła akceptować krypto jako płatność za towary! Dzięki Waszym darowiznom, kupiłem za 260 dolarów w BTC, ponad 800 produktów (przyborów szkolnych i odzieży).Przekazaliśmy to tutaj w Wenezueli, dla potrzebujących dzieci! Prawdziwa adopcja i prawdziwa pomoc!” – napisano na reddicie

Bitcoin
źródło: https://www.reddit.com/r/Bitcoin/comments/9xjrl7/adoption_a_big_venezuelan_deparment_store_chain/

Bitcoin w Wenezueli

Bitcoin udowodnił swoją siłę wśród wysokiego poziomu inflacji. Właśnie dlatego kryptowaluty są tak popularne w Wenezueli, gdzie sprzedają się z nadwyżką na rynku międzynarodowym. W wysoko rozwiniętych krajach, aktywa kryptograficzne, takie jak Bitcoin, jak dotąd służyły głównie w celach zarobkowych i spekulacyjnych. W krajach, w których system monetarny i struktury finansowe kruszą się, Bitcoin może zapewnić alternatywny magazyn wartości, w stosunku do lokalnej waluty. Poniższy wykres przedstawia tygodniowy wolumen obrotu Bitcoinem w parze z boliwarem wenezuelskim (VEF). Jak widać, od czasu zapowiedzi denominacji boliwara, obrót Bitcoinem wzrósł diametralnie w górę. Należy również zaznaczyć, iż Bitcoin to ostatnia deska ratunku dla większości Wenezuelczyków, ponieważ ich waluta jest aktualnie niemalże bezwartościowa.

Kryptowaluta
źródło: https://www.theatlas.com/charts/BJhNSW_gm

Współzałożyciel reddita pozytywnie o kryptowalutach

W maju br., Alexis Ohanian, współzałożyciel internetowego forum społecznościowego Reddit powiedział w wywiadzie, że kryptowaluty są „olejem napędowym dla nowego Internetu” i są idealnym narzędziem do zwalczania hiperinflacji. Alexis powiedział, iż Bitcoin może oferować większą stabilność niż waluty krajów dotkniętych hiperinflacją – takich jak Wenezuela. Ponadto, Alexis Ohanian wspiera kryptowaluty i uważa, że są o wiele bardziej wartościowe od walut FIAT.

Ohanian twierdzi, że waluty wirtualne dają społeczeństwu możliwość kontrolowania własnych pieniędzy bez obawy o silną interwencję rządu – szczególnie w krajach, w których występują niestabilne problemy polityczne i ekonomiczne. Za przykład takich działań mogą posłużyć blokady kont bankowych w krajach dotkniętych kryzysem gospodarczym czy bardzo niskie limity wypłat z bankomatów.

Co sądzicie o adopcji kryptowalut w Wenezueli? Zapraszamy do dyskusji!

Komentarze