Bitcoin w świecie narkotyków, przestępczości i prania pieniędzy | Czas raz na zawsze z tym skończyć

Dolar amerykański jest 800 razy częściej wykorzystywany do prania brudnych pieniędzy niż Bitcoin, najpopularniejsza z kryptowalut VS najpopularniejszy z fiatów.

Bitcoin VS Dolar

Na każdego wydanego dolara amerykańskiego (USD) w Bitcoinie (BTC) na darknecie przypada 800 wypranych dolarów.

Mówią o tym statystyki dostarczone nam przez serwis Messari.io, który odpowiada na potrzeby rynku, oferując wszelkie statystyki dotyczące kryptoekonomii. Jednakże tym razem Messari błyskawicznie odpowiedziało Sekretarzowi Skarbu USA.

Steven Mnuchin zorganizował konferencję prasową i wyraził swoje obawy związane z postępującą popularyzacją kryptowalut. Zasiał on niepokój wśród społeczności, a także uparł się, co do tego, że nadrzędnym celem Skarbu USA jest “ochrona integralności naszego systemu finansowego”.

Ile pieniędzy jest pranych poprzez Bitcoin?

Spójrzcie na poniższą grafikę, widzicie tam ten mały czerwony kwadracik? Ledwo? Nic dziwnego. Oto 1 dolar w Bitcoinie wydany na darknecie. Darknet to ciemna strona Internetu, znajdą się tam portale funkcjonujące często nielegalnie, sprzedając narkotyki, broń itd.

Porównanie odnosi się do USD – wszystkie niebieskie pola to dolary pochodzące z prania brudnych pieniędzy, 800:1.

Kolejna część statystyk obrazowo ukazuje nam wykres sporządzony na podstawie bilansu bazy monetarnej, agregatu pieniężnego M1 w BTC, czyli łącznej ilości pieniądza bezpośrednio wyemitowanego przez bank centralny. Mamy do czynienia z dolarem amerykańskim, więc i z walutą Stanów Zjednoczonych, której emisją zarządza System Rezerwy Federalnej (FED).

Cena BTC ustawiona na 10 000 dolarów.

Pełny schemat od Messari wygląda tak:

Opinia publiczna – Bitcoin VS Dolar

Niestety bardzo wpływowe osobistości z rządu Stanów Zjednoczonych nie biorą pod należytą uwagę kryptowalut i blockchaina. Kilka dni przed wystąpieniem Sekretarza Mnuchina, Donald Trump napisał na Twitterze:

Nie jestem fanem Bitcoina ani kryptowalut, nie są one pieniądzem, a ich wartość jest wysoce niestabilna i bierze się znikąd. Nieuregulowane kryptowalutowe aktywa mogą skłonić do nielegalnych zachowań, włączając w to sprzedaż narkotyków i inne nielegalne działania…

Co sądzicie o Bitcoinie, kryptowalutach w światku kryminalnym? Co ze statystykami, czyż blockchain nie stwarza przypadkiem systemu antyterrorystycznego? Zapraszam do dyskusji w komentarzach poniżej.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze